TYP: a1

Willa jak jaskinia

środa, 27 stycznia 2021
Z mediów/Onet

Dawno, dawno temu ludzie wyszli z jaskiń a teraz niektórzy z nich do jaskiń wracają – pod warunkiem, że będzie to ekskluzywna jaskinia od znanego projektanta. Nie, to nie żart – willa wydrążoną w nadmorskim, skalistym zboczu to projekt pracowni Mold Architects.

 

Willa „nCAVED” znajduje się w rejonie ustronnej zatoczki na greckiej wyspie Serifos. Zbudowano ją, a raczej wydrążono w zboczu klifu. Chodzi o to, aby nie zakłócać naturalnego krajobrazu i jednocześnie chronić mieszkańców przed silnym północnymi wiatrami.

 

Na zewnątrz z willi widać niewiele, większość to wydrążone w ziemi pomieszczenia i tarasy. Całość tworzy coś w rodzaju szachownicy z brył i pustych przestrzeni rozłożonych wzdłuż zbocza a całość skomunikowana jest wbudowanymi w skarpę schodami łączącymi trzy poziomy willi z wejściem głównym. Do formy i otoczenia willi nawiązuje też jej wystrój, zarówno kolorystycznie jak i ze względu na użyte materiały – kamień, odsłonięty beton, drewno i metal.

Tagi: willa, Serifos, architektura
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 May

Odszedł na wieczną wachtę niezwykle zasłużony instruktor ZHP hm. Jan Sauer, bosman, oficer a od 1972 kapitan żaglowca s/y Zawisza Czarny
piątek, 8 maja 2020
W Cannes zwodowano katamaran "Club Med", który następnie pod dowództwem Granta Daltona wygrał regaty The Races.
poniedziałek, 8 maja 2000
Giovanni Soldini na "Fila" wygrywa 4 edycję regat Around Alone jako pierwszy nie Francuz.
piątek, 8 maja 1998