TYP: a1

Wielka Brytania ogłosiła powstanie największego rezerwatu morskiego na Atlantyku

poniedziałek, 16 listopada 2020
Z mediów/PAP

Największy na Oceanie Atlantyckim i czwarty co do wielkości na świecie rezerwat morski powstanie wokół archipelagu Tristan da Cunha. Archipelag należy do Wielkiej Brytanii a informację o utworzeniu tam rezerwatu podał w miniony piątek brytyjski rząd.

Tristan da Cunha to archipelag składający się z sześciu wulkanicznych wysp, z których główna, Tristan da Cunha, to najbardziej odosobnione miejsce na Ziemi. Najbliższe zamieszkałe miejsce to Wyspa św. Heleny, do której jest – bagatela 2 434 km. Dalej, bo 2 816 km jest do afrykańskich brzegów. Dostać się na archipelag można tylko statkiem z RPA a podróż trwa 3 dni. Na Tristan da Cunha mieszka ok. 250 osób. Znacznie więcej niż ludzi jest tam za to rozmaitych stworzeń – w tutejszych wodach żyją wieloryby, rekiny, foki, gniazduje tu 25 gatunków ptaków, z czego cztery występują tylko tutaj i są zagrożone wyginięciem: albatros atlantycki, albatros żółtodzioby, burzyk atlantycki i burzyk okularowy.

Rezerwat obejmie fragment oceanu o powierzchni 687 tys. km kw. Zabronione tu będą połowy i wszelka inna działalność szkodliwa dla środowiska, np. odwierty głębinowe czy pozyskiwanie piasku z dna morskiego. Rybołówstwo prowadzone w zrównoważony sposób będzie możliwe tylko na 10 proc. wód wokół archipelagu, a zajmować się będzie mogła nim tylko lokalna ludność.

Utworzeniu rezerwatu to część ogłoszonego przez brytyjski rząd programu błękitnego pasa - stworzenia rezerwatów morskich wokół większości brytyjskich terytoriów zamorskich. Łącznie od teraz ochroną objęty jest obszar oceanów o powierzchni 4,3 mln km kw., ok. 1 proc. całkowitej powierzchni oceanów na Ziemi.


 

Tagi: rezerwat, ekologia, Tristan da Cunha
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 September

Na "Nord V" z San Francisco w samotny rejs dookoła świata wyruszył Andrzej Urbańczyk z zamiarem opłynięcia trasy w czasie 100 dni. Złe warunki meteorologiczne uniemożliwiły realizację zamiaru i rejs został przerwany.
czwartek, 21 września 1989
W odległości około 600 Mm od Azorów zatonął czteromasztowy bark "Pamir" (zbudowany w Hamburgu w 1905 r. z przeznaczeniem do przewozu towarów na trasę australijską i południowo-amerykańską); zginęło 80 młodych marynarzy.
sobota, 21 września 1957
Urodził się Marc Pajot, jeden z najsłynniejszych francuskich żeglarzy regatowych.
poniedziałek, 21 września 1953