TYP: a1

Wiecie, gdzie leży Głębia Factorian?

czwartek, 23 czerwca 2022
Hanka Ciężadło

W zasadzie macie prawo tego nie wiedzieć – naukowcy właśnie ją odkryli i zamieścili na nowiutkich, świeżo opublikowanych mapach Oceanu Południowego. Niedawno zakończone badania nad tym mało gościnnym obszarem trwały aż pięć lat – a i tak, jak przyznają specjaliści, nie udało się zbadać wszystkich jego tajemnic.

Ale kosmos!

Legenda głosi, że znacznie lepiej poznaliśmy kosmos, niż nasze własne, osobiste, ziemskie oceany. Czy tak jest w istocie, nie będziemy teraz dociekać. Faktem jest, że badania dotyczące dna otaczającego Antarktydę Oceanu Południowego do łatwych nie należą – i być może właśnie dlatego pierwsza pełnowartościowa mapa tego obszaru powstała dopiero w 2013 roku.

Obecnie, po pięciu latach dodatkowych analiz, została ona uaktualniona i wzbogacona o wiele nowych elementów, takich jak podwodne kaniony, wzniesienia, równiny oraz depresje. Jedną z nich jest właśnie wspomniana wyżej Głębia Factorian, odkryta przez ekspedycję Five Deeps na początku lutego 2019 roku.

Sięga ona na 7432 m, ma eliptyczny kształt i jest oficjalnie uznawana za najgłębsze poznane miejsce Oceanu Południowego. Jeśli koniecznie chcielibyście się tam wybrać, podajemy namiary: 60°28,46’S 025°32,32’W. Nazwę „Głębia Factorian” wymyślił Victor Vescovo - szef grupy -  na cześć statku DSV Limiting Factor, na którym prowadzono badania.

IBCSO

IBCSO, czyli międzynarodowa mapa batymetryczna Oceanu Południowego wersja 1.0 nie jest oczywiście papierowym arkuszem — jest to cyfrowy model batymetryczny. Odwzorowano na nim dno morskie na obszarze od 60°S do bieguna.

Stworzenie takiej mapy nie było, rzecz jasna, proste: w proces jej realizacji zaangażowanych było 30 instytucji pochodzących z 15 różnych krajów. Dane, jakimi się posłużono, obejmowały:

  • sondowania echa jednowiązkowego i wielowiązkowego,
  • odczyty cyfrowych głębokości z map morskich,
  • wyniki regionalnych zestawień barymetrycznych.

Wszystko to, zebrane w jeden zgrabny projekt, umożliwiło poznanie dna Oceanu Południowego w stopniu znacznie większym, niż dotychczas. Nie zmienia to jednak faktu, że, jak przyznają twórcy mapy, ogromne połacie tego obszaru wciąż pozostają całkowicie niezbadane.

Tagi: Ocean Południowy, Głębia Factorian, mapa, nauka, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898