TYP: a1

Wiecie, gdzie leży Głębia Factorian?

czwartek, 23 czerwca 2022
Hanka Ciężadło

W zasadzie macie prawo tego nie wiedzieć – naukowcy właśnie ją odkryli i zamieścili na nowiutkich, świeżo opublikowanych mapach Oceanu Południowego. Niedawno zakończone badania nad tym mało gościnnym obszarem trwały aż pięć lat – a i tak, jak przyznają specjaliści, nie udało się zbadać wszystkich jego tajemnic.

Ale kosmos!

Legenda głosi, że znacznie lepiej poznaliśmy kosmos, niż nasze własne, osobiste, ziemskie oceany. Czy tak jest w istocie, nie będziemy teraz dociekać. Faktem jest, że badania dotyczące dna otaczającego Antarktydę Oceanu Południowego do łatwych nie należą – i być może właśnie dlatego pierwsza pełnowartościowa mapa tego obszaru powstała dopiero w 2013 roku.

Obecnie, po pięciu latach dodatkowych analiz, została ona uaktualniona i wzbogacona o wiele nowych elementów, takich jak podwodne kaniony, wzniesienia, równiny oraz depresje. Jedną z nich jest właśnie wspomniana wyżej Głębia Factorian, odkryta przez ekspedycję Five Deeps na początku lutego 2019 roku.

Sięga ona na 7432 m, ma eliptyczny kształt i jest oficjalnie uznawana za najgłębsze poznane miejsce Oceanu Południowego. Jeśli koniecznie chcielibyście się tam wybrać, podajemy namiary: 60°28,46’S 025°32,32’W. Nazwę „Głębia Factorian” wymyślił Victor Vescovo - szef grupy -  na cześć statku DSV Limiting Factor, na którym prowadzono badania.

IBCSO

IBCSO, czyli międzynarodowa mapa batymetryczna Oceanu Południowego wersja 1.0 nie jest oczywiście papierowym arkuszem — jest to cyfrowy model batymetryczny. Odwzorowano na nim dno morskie na obszarze od 60°S do bieguna.

Stworzenie takiej mapy nie było, rzecz jasna, proste: w proces jej realizacji zaangażowanych było 30 instytucji pochodzących z 15 różnych krajów. Dane, jakimi się posłużono, obejmowały:

  • sondowania echa jednowiązkowego i wielowiązkowego,
  • odczyty cyfrowych głębokości z map morskich,
  • wyniki regionalnych zestawień barymetrycznych.

Wszystko to, zebrane w jeden zgrabny projekt, umożliwiło poznanie dna Oceanu Południowego w stopniu znacznie większym, niż dotychczas. Nie zmienia to jednak faktu, że, jak przyznają twórcy mapy, ogromne połacie tego obszaru wciąż pozostają całkowicie niezbadane.

Tagi: Ocean Południowy, Głębia Factorian, mapa, nauka, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521