TYP: a1

Stocznia jest kobietą

czwartek, 10 marca 2016
Redakcja/MF
Stocznia Gdańska z niezwykłej perspektywy. Zwiedzający dawne tereny Stoczni Gdańskiej mogą skorzystać ze specjalnej mobilnej aplikacji opartej na relacjach kobiet zatrudnionych niegdyś w zakładzie. Użytkownicy aplikacji poznają stocznię m.in. dzięki wspomnieniom pracownic administracji, żłobka i traserni.


Dzięki nawigacji GPS i interaktywnej mapie aplikacja prowadzi użytkowników po 21 punktach na terenach postoczniowych. Na trasie znajdują się m.in. historyczna brama nr 2, Sala BHP, budynki stoczniowej dyrekcji, dawnych warsztatów szkolnych, pochylnie, miejsca po nieistniejącym szpitalu, stołówce, żłobku i domu kultury a także hale produkcyjne - miejsca ważne dla funkcjonowania stoczni, ale też dla pracujących w niej kobiet.

Trasa ma 21 punktów - to nawiązanie do 21 postulatów sierpniowych. W każdym użytkownicy aplikacji mogli posłuchać opowieści dawnych pracownic stoczni dotyczących danego miejsca czy obiektu. Aplikacja dostarcza też podstawowych informacje o danym budynku oraz zdjęcia, dzięki którym można obejrzeć nieistniejące już budynki czy konkretne miejsce w przeszłości. Znajdziemy w aplikacji również dział historyczny, dzięki któremu poznamy rolę kobiet w gdańskich stoczniach począwszy od połowy XIX wieku.

Premiera polskojęzycznej wersji aplikacji na platformę Android odbyła się 8 marca. Całość dostosowano do potrzeb osób niedowidzących. Pod koniec marca powstanie wersja iOS oraz tłumaczenie angielskie.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 September

Na żaglowcu "Fryderyk Chopin" rozpoczęła się kolejna "Szkoła pod Żaglami".
sobota, 25 września 2004
Z s/y "Tadeusz" w czasie silnego sztormu za burtą znalazła się młoda żeglarka; poszukiwania nie dały rezultatu.
niedziela, 25 września 1983
Na wysokości miejscowości Lubiatów, w wyniku wywrotki i doznanych uszkodzeń, zatonął s/y "Polaris"; jeden z członków załogi poniósł śmierć.
niedziela, 25 września 1983
Przy wejściu do Górek Wschodnich rozbił się s/y "Cefeusz"; śmierć poniosło 5 żeglarzy.
niedziela, 25 września 1966
Urodził się Horatio Nelson, admirał brytyjski, m.in. zwycięsca bitwy pod Trafalgarem.
poniedziałek, 25 września 1758
Rusza II wyprawa Krzysztofa Kolumba.
środa, 25 września 1492