TYP: a1

Statki na bezrobociu

poniedziałek, 7 października 2019
Fot. Witold Tylec

Od blisko już dwóch lat turyści zwiedzający port gdański z pokładów statków turystycznych przy nabrzeżu stoczniowym Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mogą zobaczyć dwa statki z pomalowanymi na czerwono kadłubami.

Wyglądem znacznie różnią się  od innych  jednostek cumujących przy portowych nabrzeżach. Te statki to specjalistyczne jednostki przeznaczone do układania podmorskich rurociągów i kabli "Seven Mar" i "Seven Phoenix", należące do firmy "Subsea 7", posiadającej około 40 podobnych jednostek w swojej flocie. Jednostki te po zakończeniu kontraktu na wodach południowoamerykańskich dla brazylijskiego koncernu "Petrobras" zacumowały w gdańskim porcie celem zabezpieczenia wszystkich maszyn i urządzeń do czasu następnego kontraktu. Jednostki wyposażone są w kilka dźwigów w tym główny o udźwigu 340 ton, windę do wydawania rur o nośności 400 ton, podwodne roboty i lądowisko dla śmigłowców. Przepływając obok nich  ma się wrażenie jakby się widziało "statek kosmiczny" a nie morską jednostkę specjalistyczną.

Tagi: rurowce, statki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 September

W okolicy Łeby wszedł na mieliznę s/y "Jurand". Przyczyną wejścia na mieliznę był błąd nawigacyjny - pomyłka w indentyfikacji latarni morskich Stilo i Czołpino; jacht przeszedł kosztowny remont poawaryjny.
piątek, 28 września 1990
W czasie corocznych regat Opali z s/y "Kapitan Haska" wypadł za burtę i zginął III oficer.
niedziela, 28 września 1986
Z Portsmouth startuje 4 edycja regat Whitbread Race.
sobota, 28 września 1985
W Marsylii rozpoczął się rejs Alaina Gerbaulda na s/y "Firecrest".
środa, 28 września 1932
Wodowanie "Prinzess Eitel Friedrich", późniejszego "Daru Pomorza" w hamburskiej stoczni Blohm und Voss.
wtorek, 28 września 1909
Samuel Morse opatentował skonstruowany przez siebie telegraf elektromagnetyczny.
czwartek, 28 września 1837