TYP: a1

Statki na bezrobociu

poniedziałek, 7 października 2019
Fot. Witold Tylec

Od blisko już dwóch lat turyści zwiedzający port gdański z pokładów statków turystycznych przy nabrzeżu stoczniowym Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mogą zobaczyć dwa statki z pomalowanymi na czerwono kadłubami.

Wyglądem znacznie różnią się  od innych  jednostek cumujących przy portowych nabrzeżach. Te statki to specjalistyczne jednostki przeznaczone do układania podmorskich rurociągów i kabli "Seven Mar" i "Seven Phoenix", należące do firmy "Subsea 7", posiadającej około 40 podobnych jednostek w swojej flocie. Jednostki te po zakończeniu kontraktu na wodach południowoamerykańskich dla brazylijskiego koncernu "Petrobras" zacumowały w gdańskim porcie celem zabezpieczenia wszystkich maszyn i urządzeń do czasu następnego kontraktu. Jednostki wyposażone są w kilka dźwigów w tym główny o udźwigu 340 ton, windę do wydawania rur o nośności 400 ton, podwodne roboty i lądowisko dla śmigłowców. Przepływając obok nich  ma się wrażenie jakby się widziało "statek kosmiczny" a nie morską jednostkę specjalistyczną.

Tagi: rurowce, statki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 May

"America 3" wygrywa regaty o Puchar Ameryki, po raz pierwszy rezegrane w klasie IAAC.
sobota, 16 maja 1992
Na trzeci etap (czteroetapowego rejsu z udziałem w Tall Ships Australia 88) z Hawany wyruszył s/y "Nitron" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Kani; etap ten prowadził z Hawany, przez Kanał Panamski, Pacyfik, Sydney.
sobota, 16 maja 1987