TYP: a1

Program edukacji morskiej w Gdańsku nagrodzony

czwartek, 3 marca 2016
Informacja prasowa
Ponad 18 tysięcy gimnazjalistów do tej pory wypłynęło w morze dzięki realizowanemu w Gdańsku Programowi Edukacji Morskiej. Program został właśnie wyróżniony nagrodą „Eko-inspiracja” w kategorii „Edukacja” za działania na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.


- Działalność proekologiczna jest bardzo istotnym filarem edukacji realizowanej w ramach gdańskiej inicjatywy. Zabierając uczniów w rejsy opowiadamy o faunie i florze Bałtyku i przypominamy, że woda jest naszą wspólną wartością, o która wszyscy musimy dbać. Jest to szczególnie ważne w kontekście edukacji młodzieży, która w dużej mierze będzie odpowiedzialna za w jakim stanie przekażemy środowisko naturalne przyszłym pokoleniom – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej.

Podczas rejsów gimnazjaliści uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Celem Programu Edukacji Morskiej jest promocja sportu oraz przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Gimnazjaliści biorący udział w rejsach mają także swój wkład w badania właściwości wody w Gdańsku, pobierając próbki do analizy za pomocą sprzętu przekazanego na ten cel przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną. Kolejną odsłoną edukacji ekologicznej jest konkurs realizowany co roku w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Ogólnopolski konkurs jest pretekstem do przybliżenia młodzieży problemów związanych z jakością oraz ilością wody, z którymi boryka się ówczesny świat. - W tym roku planujemy poszerzyć zasięg naszych działań i zaprosić do udziału młodzież z krajów regionu Morza Bałtyckiego – zapowiada Piotr Kowalczuk.



Program Edukacji Morskiej w Gdańsku zainicjowany został w 2010 roku i realizowany jest przez Fundację Gdańską na zlecenie Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Od tego czasu w edukacyjne rejsy wypłynęło ponad 18 tysięcy gimnazjalistów. Udział w zajęciach jest dla uczestników bezpłatny. Poza sezonem żeglarskim organizowane są marynistyczne warsztaty na lądzie.

Obecnie trwa nabór szkół do kolejnej, siódmej już edycji edukacyjnych rejsów (szczegóły na stronie http://www.programedukacjimorskiej.pl/ ). Jachty Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku wrócą na wodę z początkiem maja.



TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932