TYP: a1

Polska wyspa widoczna z kosmosu

wtorek, 15 stycznia 2019
Monika Frenkiel

Projekt przekopu Mierzei Wiślanej nieustannie budzi emocje. I nie ma co ukrywać, że – bez kłócenia się o jego sensowność – budzi zdumienie swoim rozmachem. Niedawno znowu obiegła Polskę wiadomość, że dzięki niemu polskie terytorium…zwiększy się o 181 hektarów.

[t][/t] [s]Fot. Urząd Morski w Gdyni[/s]

Jakim cudem, zapytacie? Ano metodą dubajską, czyli dzięki sztucznej wyspie. Jeszcze pod koniec roku 2018 ogłoszony został przetarg na pierwszy etap przekopu. A w ramach niego ma zostać wybudowany port osłonowy z falochronami od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy ze śluzą i konstrukcją zamknięć (wraz z nim stanowiska oczekiwania, mosty, parkingi, budynki techniczne itp.) oraz sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym. Skąd wyspa? Ano ma być na nią przemieszczany nadmiar materiału wydobytego przez pogłębiarki.

Wyspa ma mieć kształt elipsy. W najdłuższym miejscu będzie mieć 1932, w najszerszym 1192 metry, łącznie 181 hektarów. Składać się będzie z elementów geosyntetycznych i znajdować się około 2-3 metrów nad poziomem morza. Grunt zostanie usypany z tego, co zostanie wydobyte podczas pogłębiania Zalewu Wiślanego.

Czy wyspa będzie służyć czemuś innemu niż tylko „usypywaniu produktu ubocznego”? Na pewno nie będzie dostępna dla turystów. A na razie Polskę obiegła wieść, że ma być widoczna z kosmosu. Miłe, choć raczej trudno zrozumieć sens takiej akcji marketingowej.

Wyspa na razie nie dorobiła się nazwy, poza zupełnie roboczą: „Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym – Pole Refulacyjne”. 

Warto zaznaczyć, że nowa wyspa nie będzie pierwszą sztuczną wyspą w Polsce. Na wodach Zatoki Gdańskiej znajduje się zbudowana przez Niemców podczas II wojny światowej torpedownia. Na Zalewie Szczecińskim znajduje się także sztuczna wyspa Chełminek o powierzchni ok. 0,1 km kw, powstała w 1889 roku pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście.

 

Tagi: wyspa, przekop, Mierzeja Wiślana
TYP: a3
0 0
Komentarze
gregor 2: Będzie tak jak na jednym z jezior na mazurach. Po kilku latach wyspa z jeziora zniknęła a z jeziora zostało bagno.
wtorek, 15 stycznia 2019, 15:09 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956