TYP: a1

Pierwsza Europejka w Ameryce

czwartek, 21 czerwca 2018
Monika Frenkiel

Jej syn był pierwszym Europejczykiem urodzonym w Ameryce (i wiecie, to wcale nie Kolumb odkrył ten kontynent). Ona sama była znaną podróżniczką i odkrywczynią, która w X wieku dopłynęła do Ameryki, pokonując Atlantyk.

[t]Pomnik Gudrid i Snorriego w Laugarbrecce[/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Nazywała się Guðríðr Þorbjarnardóttir. Ok., wiemy, że większość naszych Czytelników tego nie wymówi, więc w tłumaczeniu na nasze - Gudridur Thorbjarnardottir. Islandczycy są z niej bardzo dumni – zresztą nie tylko oni. Co można poznać po tym, że nasza bohaterka została opisana w nordyckich sagach. Na przykład w słynnej sadze o Eryku Rudym.

Gudrid urodziła się ok. 980 roku w Laugarbrekka na Islandii, a jej przeznaczenie było z góry wiadome, bowiem środkowa część jej imienia oznacza właśnie podróżniczkę. Jej ojciec, wódz rządzący Laugerbrekką, zabierał swoją maleńka córeczkę na wyprawy, w tym w podróż, podczas której Eryk Rudy odkrył Grenlandię. Być może pan Thorbjorn nie zdecydowałby się na narażenie latorośli na niebezpieczną podróż, gdyby nie romantyczna historia. W dziewczynie mianowicie zakochał się pewien młodzieniec imieniem Einar. Poprosił ją nawet o rękę, ale ponieważ był niewolnikiem, wódz nie wyraził zgody na podobny mezalians. A córkę postanowił zabrać ze sobą na daleką wyprawę, licząc na ochłodzenie uczuć.

Erykowi w podróży towarzyszyła trzydziestka śmiałków (w tym nasza bohaterka). Kiepska pogoda i choroby przetrzebiły załogę, ale wśród ocalałej piętnastki znalazła się i Gudrid, i jej tatuś.

Podczas wyprawy Gudrid poślubiła jednego z towarzyszy, Thorira. Jak wspomina jedna z sag, naszą piętnastkę znajdującą się w niewesołym położeniu, uratował inny znany podróżnik tamtych czasów,  Leif Erikson. Jednak mąż Gudrid nie przeżył zimy. Gudrid jednak nie pozostawała długo singielką – poślubiła młodszego brata Leifa, Thorsteina. To tłumaczy, dlaczego znalazła się na pokładzie łodzi, która ostatecznie wylądowała na brzegach Winlandii – Gudrid towarzyszyła mężowi (choć według innych podań, najpierw Gudrid popłynęła z Thorsteinem, a dopiero potem go poślubiła).

 

Nasza para wróciła do Norwegii, ale Gudrid nie miała szczęścia do małżonków. A może była od nich wytrzymalsza? Faktem jest, że Thorstein zmarł a Gudrid ponownie wyszła za mąż i z nowym mężem i nową wyprawą wyruszyła ponownie do Winlandii. I nie dość, że stała się pierwszą Europejka, która postawiła stopę na półkuli północnej, to jeszcze na winlandzikim wybrzeżu (dla niewtajemniczonych – to kraina w Nowej Funlandii, w Ameryce Północnej) Gudrid urodziła syna, Snorriego. Który stał się pierwszym Europejczykiem urodzonym na nowym kontynencie…

 

Nasi bohaterowie wrócili na Grenlandię. Gudridur przyjęła chrześcijaństwo, po czym po śmierci męża wyruszyła w kolejną podróż. A mianowicie pielgrzymkę do Rzymu, aby spotkanie z papieżem – no bo niby czemu miałby nie spotkać się z dzielną islandzką odkrywczynią?  Pielgrzymka zakończyła eskapady Gudrid. Kiedy nasza bohaterka wróciła do domu, została mniszką i zamieszkała przy kościele jako eremitka.

 

Historia Gudrid zainspirowała wiele osób – między innymi znaną szkocką pisarkę, Margaret Elphistone, która opisała podróżniczkę w książce „The Sea Road”

 

Tagi: podróżniczka, Ameryka, Grenlandia, odkrycia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521