TYP: a1

Otwarto najdłuższy most świata

wtorek, 23 października 2018
Z mediów

Jak wiadomo, na gigantomanię cierpią Amerykanie. Z trudem pewnie więc przełkną wiadomość, że to gdzie indziej powstał najdłuższy most świata. A postał – giganta o długości 55 km otwarto w Chinach.

Najdłuższy most na świecie łączy Chiny kontynentalne z wyspiarskimi Makau i Hongkongiem. Honkgkong, Makau i Zhuhai to trzy główne miasta delty Rzeki Perłowej w Chinach, określanej jako największa metropolia świata. Idea wybudowania mostu łączącego te trzy miasta powstała już kilkadziesiąt lat temu, w 1983 roku, jednak konkretne prace budowlane rozpoczęto w 2009 roku na kontynencie, a po stronie Hongkongu w 2011 roku.

Mostowy olbrzym składa się z trzech podwieszanych mostów (najdłuższy ma 23 km) i jednego podmorskiego tunelu o długości 6,7 km. A co ciekawe, wjazd do tunelu znajduje się na sztucznie wybudowanej wyspie. Każda z dwóch jezdni mostu ma trzy pasy. Po otwarciu przeprawy trasę z Hongkongu do Zhuhai będzie można pokonać samochodem w 30 minut. Do tej pory zajmowało to do 3 godzin. Jednak nie każdy będzie mógł skorzystać z mostu. Wstęp na niego będą mieli jedynie kierowcy posiadający specjalne zezwolenie. Pozostali będą musieli skorzystać z wypożyczalni aut lub autobusów. Według szacunków, dziennie może nim przejechać około 70 tys. samochodów.

Koszty budowy mostu to około 15,9 mld dol. 

Tagi: most, Chiny, Hongkong
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 July

W słynnych regatach Chicago-Mackinac Race po raz pierwszy wziął udział polonijny jacht "Solidarity" reprezentujący Joseph Conrad Yacht Club Chicago. Regaty Chicago-Mackinac są najstarszym (od 1898 roku) wyścigiem żeglarskim i jednocześnie najdłuższym po w
czwartek, 28 lipca 1988
Na "Dove" wystartował w rejs dookoła świata Robin Lee Graham; wyruszył z Kalifornii, przez Nowe Hybrydy, Nową Gwineę, Afrykę Południową, Gujanę, dotarł na Barbados
środa, 28 lipca 1965
W Plymouth skończyła się II wyprawa sir Francisa Drake'a
niedziela, 28 lipca 1585