TYP: a1

Otwarto najdłuższy most świata

wtorek, 23 października 2018
Z mediów

Jak wiadomo, na gigantomanię cierpią Amerykanie. Z trudem pewnie więc przełkną wiadomość, że to gdzie indziej powstał najdłuższy most świata. A postał – giganta o długości 55 km otwarto w Chinach.

Najdłuższy most na świecie łączy Chiny kontynentalne z wyspiarskimi Makau i Hongkongiem. Honkgkong, Makau i Zhuhai to trzy główne miasta delty Rzeki Perłowej w Chinach, określanej jako największa metropolia świata. Idea wybudowania mostu łączącego te trzy miasta powstała już kilkadziesiąt lat temu, w 1983 roku, jednak konkretne prace budowlane rozpoczęto w 2009 roku na kontynencie, a po stronie Hongkongu w 2011 roku.

Mostowy olbrzym składa się z trzech podwieszanych mostów (najdłuższy ma 23 km) i jednego podmorskiego tunelu o długości 6,7 km. A co ciekawe, wjazd do tunelu znajduje się na sztucznie wybudowanej wyspie. Każda z dwóch jezdni mostu ma trzy pasy. Po otwarciu przeprawy trasę z Hongkongu do Zhuhai będzie można pokonać samochodem w 30 minut. Do tej pory zajmowało to do 3 godzin. Jednak nie każdy będzie mógł skorzystać z mostu. Wstęp na niego będą mieli jedynie kierowcy posiadający specjalne zezwolenie. Pozostali będą musieli skorzystać z wypożyczalni aut lub autobusów. Według szacunków, dziennie może nim przejechać około 70 tys. samochodów.

Koszty budowy mostu to około 15,9 mld dol. 

Tagi: most, Chiny, Hongkong
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871