TYP: a1

Otwarto najdłuższy most świata

wtorek, 23 października 2018
Z mediów

Jak wiadomo, na gigantomanię cierpią Amerykanie. Z trudem pewnie więc przełkną wiadomość, że to gdzie indziej powstał najdłuższy most świata. A postał – giganta o długości 55 km otwarto w Chinach.

Najdłuższy most na świecie łączy Chiny kontynentalne z wyspiarskimi Makau i Hongkongiem. Honkgkong, Makau i Zhuhai to trzy główne miasta delty Rzeki Perłowej w Chinach, określanej jako największa metropolia świata. Idea wybudowania mostu łączącego te trzy miasta powstała już kilkadziesiąt lat temu, w 1983 roku, jednak konkretne prace budowlane rozpoczęto w 2009 roku na kontynencie, a po stronie Hongkongu w 2011 roku.

Mostowy olbrzym składa się z trzech podwieszanych mostów (najdłuższy ma 23 km) i jednego podmorskiego tunelu o długości 6,7 km. A co ciekawe, wjazd do tunelu znajduje się na sztucznie wybudowanej wyspie. Każda z dwóch jezdni mostu ma trzy pasy. Po otwarciu przeprawy trasę z Hongkongu do Zhuhai będzie można pokonać samochodem w 30 minut. Do tej pory zajmowało to do 3 godzin. Jednak nie każdy będzie mógł skorzystać z mostu. Wstęp na niego będą mieli jedynie kierowcy posiadający specjalne zezwolenie. Pozostali będą musieli skorzystać z wypożyczalni aut lub autobusów. Według szacunków, dziennie może nim przejechać około 70 tys. samochodów.

Koszty budowy mostu to około 15,9 mld dol. 

Tagi: most, Chiny, Hongkong
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 October

Z Southampton w rejs dookoła świata ze wschodu na zachód wystartował Chay Blyth na "British Steel"; po 292. dniach rejsu i opłynięciu Przylądka Horn ze wschodu na zachód, Blyth 6 sierpnia 1971 roku powrócił do Anglii.
wtorek, 20 października 1970
Odbyło się pierwsze po II wojnie zebranie Ligi Morskiej.
piątek, 20 października 1944
Zwodowano jacht "Farys" dla Erwina Webera, pierwszego polskiego żeglarza samotnika.
niedziela, 20 października 1935