TYP: a1

Obserwatorium wielorybów w kształcie wielorybiej płetwy

poniedziałek, 19 października 2020
Z mediów

Kształt płetwy wieloryba ma mieć nowy budynek obserwatorium wielorybów i centrum badawcze Andenes na wyspie Andøya w Norwegii. Projekt „The Whale” autorstwa duńskiej architektki Dorte Mandrup wygrał konkurs, w którym wzięło udział 37 biur z całego świata.

Jurorzy zwycięski projekt jako poetycki a jednocześnie skromy. Obserwatorium powstanie na jednej z najdalej na północ wysuniętej wyspie należącej do Norwegii, około 300 kilometrów powyżej granicy koła podbiegunowego. W pobliżu znajduje się szlak migracyjny wielorybów, dlatego też miejsce to jest uważane za jedno z najlepszych na świecie jeśli chodzi o ich obserwację. Dodatkową atrakcją ma być możliwość podziwiania wyjątkowego, surowego klimatu północnej części Skandynawii.

Budynek jest idealnie zintegrowany z surowym krajobrazem i ma podkreślać związek z architektury z naturą. Przypomina płetwę a dach pokryty będzie kamieniami, które będzie porastać roślinność. Dach będzie także punktem do obserwacji oceanu, gór i zorzy polarnej. Wewnątrz budynku znajdą się punkty usługowe, m. in. kawiarnie czy restauracje.

15 października obserwatorium otrzymało promesę od władz na zabezpieczenie funduszy na budowę obiektu. Budynek miał być gotowy na wiosnę 2023 roku.

 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 August

Do Gdańska wpłynęła "Antica" z Jerzym Wąsowiczem i Andrzejem Sochajem po 6. latach żeglugi po różnych morzach świata. Żeglarze przebyli około 60 000 Mm, odwiedzając porty 38 krajów na wszystkich kontynentach
niedziela, 3 sierpnia 1997
Rozpoczęła się pierwsza edycja Mazurskiej Operacji Żagiel
piątek, 3 sierpnia 1979
W Anglii zmarł Joseph Conrad (Józef Korzeniowski), nasłynniejszy pisarz marynista
niedziela, 3 sierpnia 1924
W Kadyksie rozpoczął rejs Krzysztof Kolumb na czele eskadry trzech statków ("Santa Maria", "Nina", "Pinta") zakończony odkryciem nowego lądu; po trzech miesiącach żeglarze dotarli na Bahamy, w przekonaniu, że dotarli do Indii Zachodnich
sobota, 3 sierpnia 1492