TYP: a1

Nowa przystań w Twierdzy Wisłoujście

poniedziałek, 13 sierpnia 2018
Z mediów/gdansk.pl

Niedługo Gdańsk będzie dysponował kolejną przystanią żeglarską. Powstaje ona w Twierdzy Wisłoujście a jej operatorem będzie Stowarzyszenie 77 Racing Club. 

[t][/t] [s]Fot. Dariusz Kula/pilot B. Bujak/Muzeum Gdańska[/s]


Przystań powstaje w wewnętrznej fosie Twierdzy Wisłoujście, w miejscu, które jeszcze niedawno zajmował wodny komisariat Policji. Będzie ona otwarta dla osób uprawiających turystykę wodną i służyć będzie jako baza sportowa.

Na razie zakończyła się pierwsza faza naprawy drewnianego nabrzeża. Trwają przygotowania do odbudowy następnych fragmentów i budowy nowych. Docelowo ma tu powstać 35 stałych miejsc postojowych dla tzw. rezydentów oraz ok. 20 miejsc gościnnych wraz z bazą socjalną: łazienkami, prysznicami i niewielkim zapleczem gastronomicznym. W następnej kolejności powstaną  także zaplecze warsztatowe i naprawcze. Port będzie także bazą sportową dla teamu 77 racing, który składa się m.in. z regatowego jachtu klasy Micro oraz katamaranu Flying Phantom, wyposażonego w hydroskrzydła. Kapitan Piotr Tarnacki jest wielokrotnym i aktualnym Mistrzem Świata i Mistrzem Polski klasy Micro. Ostatnio, kolejny raz tytuł ten wywalczył w zakończonych właśnie zwodach w Szczecinie. Aktualnie przygotowuje się do obrony tytułu Mistrza Świata w regatach, które zostaną rozegrane w sierpniu w Świnoujściu.

Tagi: przystań, Twierdza Wisłoujście, Piotr Tarnacki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871