TYP: a1

Niezwykłe życie erotyczne konika morskiego

czwartek, 22 marca 2018
Monika Frenkiel

Jeżeli myślicie, że zgodnie z zasadami natury to samice zajmują się potomstwem, to się mylicie.  Ten mieszkaniec morskich głębin nie tylko opiekuje się potomstwem, ale nawet je rodzi.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]


To łamiące wszelkie zasady współżycia zwierzę to konik morski. Jego rytuał godowy jest dość niezwykły i wygląda bardzo romantycznie. Koniki wykonują niezwykły i długi taniec godowy, w trakcie którego para zmienia kolory, splata się ogonkami i „całuje” pyszczkami – słodkie, prawda? Tak naprawdę pragmatyczne, ponieważ taniec ten pozwala ocenić potencjał reprodukcyjny partnera. Następnie samica konika składa około 1,5 tys. jaj w obrębie jamy brzusznej samca i to jemu teraz przypada rola niańczenia przyszłych potomków. Po kilku tygodniach, kiedy potomstwo osiąga pełny kształt malutkiego konika morskiego, dochodzi do porodu. Niestety tylko ok. 5 maluchów na 1000 zdoła dożyć wieku dorosłego… Po porodzie, po zaledwie kilku godzinach samiec jest gotów do następnego baraszkowania z panią konikową. 

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]


Bardzo długo myślano, że koniki morskie należą do gatunków monogamicznych – pewnie dopowiedziała to tęskniąca za romantyzmem natura ludzka (a dokładniej sprawiły to wybiórcze badania, i to niezbyt dokładne tylko jednego gatunku, hippocampus breviceps).  Szczegółowe badania pokazały, że koniki bynajmniej nie są monogamiczne, a nawet uprawiają seks w grupach i z kim popadnie. O tym, jak bujne jest życie seksualne koników morskich decyduje rozmiar. Tylko że w tym przypadku chodzi o rozmiar…samicy. Po prostu jeśli samiec konika morskiego spotka większą niż dotychczasowa partnerkę, nawet się nie obejrzy i pójdzie w tango. 
Jednak nie tylko sposób rozmnażania czyni z konika morskiego ciekawy okaz. Chodzi także o charakterystyczną budowę jego głowy i szyi, które kształtem przypominają koniki szachowe. Kształt ciała tej rybki powoduje, że zachowuje się ona jak sprężyna i potrafi uderzać z zabójczą siłą. Biolog Sam Van Wassenbergh z belgijskiego Universitetu Antwerpii stworzył nawet modele matematyczne budowy konika i doszedł do wniosku, że stworzonka dzięki swojej budowie w chwili ataku mogą zwiększyć swój zasięg nawet o 20 %. Dzięki temu koniki, które – mimo iż są rybami, naprawdę kiepsko pływają – są w stanie upolować sobie obiad. 

 


Wiemy o istnieniu 40 gatunków koników morskich, które różnią się rozmiarem i wyglądem. Najmniejszy jest Hippocampus denise – ma ok. 2 cm długości. Jego nierówne, pomarańczowe ciało jest idealnym kamuflażem na koralowce gorgonie z zachodniego Pacyfiku i świadczy o reputacji koników morskich jako mistrzów kamuflażu. Do większych gatunków zalicza się Hippocampus abdominalis zamieszkujący wody w pobliżu Australii i Nowej Zelandii. Ma około 33 cm długości. 
Na wolności koniki morskie żyją od jednego do pięciu lat. Niestety tych magicznych stworzeń jest coraz mniej, a szkodzą im zanieczyszczenia oraz nadmierne wykorzystanie w tradycyjnej medycynie

 

Tagi: konik morski, ryba, rozmnażanie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 July

W Gdyni odbył się pierwszy w historii zlot Polonii Żeglarskiej znany pod nazwą World Polonia Sailing Jamboree Poland 1991. Na zlot przybyło 26 jachtów polonijnych z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Finlandii. Flotyllę jachtów polon
niedziela, 14 lipca 1991
"Dar Młodzieży" pod dowództwem Kpt. Marka Szymońskiego przekroczył jako pierwszy żeglowiec klasy A linię mety w wyścigu z Antwerpii do Alesund w ramach regat Cutty Sark Tall Ships' Races.
sobota, 14 lipca 2001