TYP: a1

Nie karmcie ptaków chlebem!

wtorek, 25 lutego 2020
Z mediów

Przechadzamy się brzegiem morza albo jeziora…albo rzeczy czy innego cieku wodnego, typu parkowa sadzawka. Mur beton będą tam wodne ptaki, kaczki, może nawet łabędzie. Być może nawet, przewidując ich obecność, zabierzemy w kieszeń trochę chleba, żeby je pokarmić – zwłaszcza jeżeli na spacerze towarzyszy nam dziecko.

 

I teraz musimy was zmartwić – nigdy, przenigdy tego nie róbcie. Tzn. jeżeli chcecie pokarmić kaczki albo łabądki, róbcie to, ale kupcie do tego specjalny pokarm, bo zwyczajny, ludzki chleb ptakom szkodzi. Ptaki chorują a nawet umierają, bo taka dieta prowadzi do kwasicy, chorób nerek i zatruć, skutkiem karmienia chlebem może być też tzw. anielskie skrzydło, czyli deformacja, która uniemożliwi łabędziom latanie.

Oczywiście, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nasze dobre intencje mogą nie wyjść ptakom na dobre, dlatego Sopot postanowił ruszyć z oficjalną akcją informacyjną pod hasłem #nieschlebiajmi

W ramach akcji sopoccy urzędnicy informują właśnie o konsekwencjach zdrowotnych dla ptaków karmionych chlebem i nie tylko zachęcają do zaprzestania dokarmiania ptaków - przy wejściu na plażę, obok sopockiego mola, ustawione zostały banery informacyjne z napisami w języku polskim i angielskim, z których można się dowiedzieć dlaczego nie należy tego robić. Urzędnicy proszą także, by mieszkańcy i turyści nie bali się zwracać uwagi osobom, które będą to robić.

A jak – i czy karmić ptaki? No cóż – robimy to tylko zimą, gdy śniegu jest dużo a zbiornik wodny zamarznie, bo wtedy ptaki mogą mieć problem ze zdobyciem pokarmu. I dawajmy im ziarna zbóż oraz ewentualnie gotowane warzywa pokrojone w drobne kawałki.

Tagi: ptaki, chleb, akcja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922