TYP: a1

Naturyzm w Chorwacji

piątek, 9 sierpnia 2013
Weronika Morys
discover-island-hvar.com
Fot.: discover-island-hvar.com
Chorwacja - jedna z najpopularniejszych destynacji wśród polskich żeglarzy - uważana jest za europejską Mekkę naturystów. To właśnie tutaj w latach 50. XX wieku powstały pierwsze w Europie ośrodki naturystyczne. Najstarszym takim ośrodkiem jest położona na Istrii Koversada. Historia naturyzmu sięga jednak jeszcze dalej. W 1936 roku powstała w tym kraju pierwsza oficjalna naturystyczna plaża. Stało się to za sprawą brytyjski następcy tronu Edward VIII, który wraz ze swoją małżonką kąpał się nago w zatoce Kandarola na wyspie Rab.

Chorwacja ma bardzo rozwiniętą infrastrukturę turystyczna dla naturystów. Znajduje się tutaj ponad 20 ośrodków naturystycznych, które w sumie oferują 50 000 miejsc. Oczywiście poza oficjalnymi plażami przy ośrodkach dla naturystów Chorwacja oferuje niezliczoną ilość nieoficjalnych miejsc, w których można spotkać osoby opalające się nago. Chorwackie plaże naturystyczne są oznaczane symbolem "FKK" - skrót od niemieckiego słowa "Freikörperkultur" (Kultura wolności ciała). Ponadto wiele plaż tekstylnych posiada wydzielone części dla naturystów.

Centra naturystyczne przyjmują gości posiadających kartę członkowską Międzynarodowej Federacji Naturystycznej (INF) oraz rodziny, które przestrzegają zasad filozofii naturyzmu. Pojedyncze osoby bez karty członkowskiej co do zasady nie mają wstępu do ośrodka. W Polsce karty takie wydaje Federacja Naturystów Polskich.
TYP: a3
0 0
Komentarze