TYP: a1

Najmniejsza plaża świata

piątek, 10 lipca 2020
Monika Frenkiel

Nazywana jest najmniejszą plażą świata, a co lepsze, leży około 100 metrów od brzegu oceanu. Playa de Gulpiyuri to zlokalizowana w hiszpańskiej Asturii prawdziwa przyrodnicza ciekawostka.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Leżąc na niej, nie usłyszymy fal oceanu ani nie poczujemy morskiej bryzy. Akwen otaczają wysokie skaliste wzgórza, które, jak się wydaje, całkowicie odcinają plażę od oddalonego o kilkaset metrów Morza Kantabryjskiego. Skąd więc woda w tym dziwnym i pięknym miejscu i to na dodatek słona?

 

Otóż Playa de Gulpiyuri jest wypełnionym wodą lejem krasowym. Ma on około 40 metrów długości, a woda jest doprowadzana do niego dziesiątkami naturalnie powstałych tunelów, które połączyły lej z pobliskim morzem, dlatego też poziom wody w leju zależny jest od przypływów i odpływów pobliskiego morza. W leju powstała nawet malutka śródlądowa plaża.

Do Gulpiyuri można dojść spacerem z plaży San Antolin albo z wioski Naves lub samochodem z odległego od 14 km Llanes. W 2001 roku to miejsce zostało uznane za pomnik przyrody.

Tagi: plaża, geologia, Hiszpania
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 June

Na jachcie "Svaap" do załogowych regat bermudzkich wystartował William Albert Robinson; na Bermudach żeglarz pożegnał przyjaciół i tylko z jednym bermudzkim chłopcem pożeglował przez Kanał Panamski na Galapagos, Tahiti, później Fidżi, Indonezję, Cieśninę
sobota, 23 czerwca 1928
Na jachcie o nazwie "Saoirse" wyruszył w załogowy rejs dookoła świata Irlandczyk O'Brien, pierwszy żeglarz, który żeglował wokół trzech przylądków Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.
sobota, 23 czerwca 1923
Urodził się Czesław Czarnowski, doktor medycyny, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, wybitny artysta-marynista. Od 1899 r. kapitan jachtowy, członek dawnych jachtklubów w Nowogrodzie i Petersburgu, działacz Ligi Morskiej w Wilnie, od 1925 r.
sobota, 23 czerwca 1883