TYP: a1

Najgłębszy basen Europy zostanie otwarty już w październiku

piątek, 25 września 2020
Z mediów/Warszawa.naszemiasto.pl

Jakiś czas temu pisaliśmy, że najgłębszy basen w Europie powstaje w Polsce, w Mszczonowie pod Warszawą. Okazuje się, że obiekt zacznie działać najprawdopodobniej już w październiku!

Basen nazywa się Deepspot i mieści się w nim aż 8 tys. metrów sześciennych wody - tyle, co w 27 zwykłych 25-metrowych basenach. W najgłębszym miejscu tzw. tuby Deepspot ma ponad 45 m głębokości,  a dla amatorów nurkowania dostępna będzie także główna niecka o głębokości 20 m. Woda w basenie ma mieć temperaturę ok. 32 – 43 stopni Celsjusza. W obiekcie oprócz basenu znajdzie się m.in. podwodny tunel dla widzów, sale konferencyjne, szkoleniowe oraz, co ciekawe,  pięć dwuosobowych pokoi gościnnych umieszczonych poniżej lustra wody. Na dodatek główna ściana każdego z nich będzie szklaną taflą pozwalająca na oglądanie osób nurkujących. 

Basen został już próbnie napełniony wodą, odbyły się w nim już także pierwsze testowe nurkowania, obiekt ma zostać otwarty dla gości w drugiej połowie października. 
Deepspot to z pewnością atrakcja dla nurków i miłośników free divingu, może również służyć do szkoleń i ćwiczeń strażakom, wojskowym i innym służbom.


Po oddaniu do użytku polski Deepspot będzie najgłębszym basenem w Europie. Do tej pory prym najgłębszymi były NEMO33 koło Brukseli (33 m, otwarty w 2004 roku) i włoski Y-40 Deep Joy koło Padwy (42,15 m, otwarty w 2014 roku).  

 

Tagi: basen, Deepspot
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 May

"America 3" wygrywa regaty o Puchar Ameryki, po raz pierwszy rezegrane w klasie IAAC.
sobota, 16 maja 1992
Na trzeci etap (czteroetapowego rejsu z udziałem w Tall Ships Australia 88) z Hawany wyruszył s/y "Nitron" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Kani; etap ten prowadził z Hawany, przez Kanał Panamski, Pacyfik, Sydney.
sobota, 16 maja 1987