TYP: a1

Morze odsłoniło pradawny las

wtorek, 29 stycznia 2019
Z mediów/Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Morze zabiera, morze daje… Tym razem kapryśny Bałtyk podmywając brzeg  w Łukęcinie odsłonił szczątki pradawnego lasu.

 

Jak poinformowało Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, około 5-6 metrów poniżej warstwy piasku akumulowanego przez tysiące lat ukazała się kilkudziesięciocentymetrowa warstwa organiczna, złożona z mocno zbitego torfu i fragmentów konarów drzew. Warstwa rozciąga się na długość kilkudziesięciu metrów .

 

Teoria głosi, że niegdyś w tym miejscu znajdował się las. A ciekawostką jest to, że dwa lata temu właśnie niedaleko tego miejsca natrafiono na róg tura  - dziś można go obejrzeć we wspomnianym muzeum – i narzędzie wykonane z rogu w formie motyki datowane na okres mezolitu lub wczesnego neolitu (VI - IV tys lat p.n.e - obecnie w Muzeum Narodowym w Szczecinie). 

 

„Po wymarciu lasu, być może w wyniku niewielkich zmian klimatycznych organiczne szczątki przykryte zostały grubą warstwą piasku tworzącą obecnie wydmy. Niestety nie jesteśmy w stanie dokładnie ustalić wieku lasu. Do tego byłyby potrzebne badania radiowęglowe C14, lub badania dendrochronologiczne” – poinformowało Muzeum na swoim profilu FB.

 O odkryciu tej niezwykłej warstwy geologicznej poinformował Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej pan Adam Panońko – mieszkaniec Dziwnowa.

Tagi: las, Bałtyk, odkrycie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924