TYP: a1

Kup sobie kawałek nadmorskiego raju

czwartek, 12 lipca 2018
Monika Frenkiel

Marzy wam się prywatny raj? Można go mieć! Wystarczy tylko wybulić 89 milionów złotych. Za tę kwotę można kupić bajeczną posiadłość w Kostaryce, na półwyspie Osa.

 

Posiadłość Finca Rio Oro to, bagatela, 1335 hektarów tropikalnego raju w jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie zakątków ziemi, w południowej części Kostaryki w prowincji Puntarenas między Oceanem Spokojnym i zatoką Golfo Dulce.

[t][/t] [s]Fot. Hall&Hall[/s]

 

Historia nieruchomości jest bardzo interesująca. Pierwsze 17 akrów Derek Ferguson, obecny właściciel kupił 20 lat temu- za 250 tys. dolarów i jak sam twierdzi, choć miał niejakie doświadczenie jako farmer, tak naprawdę nie wiedział, z czym wiąże się hodowla bydła. Przez następne lata dokupywał sąsiednie działki, dziś więc na ten prywatny raj składa się dziewicza plaża, kilka rzek, trawiaste pastwiska i kawałek lasu deszczowego. Nie wspominając o drobiazgach typu wodospady i źródła wody pitnej. Początkowo właściciel trudnił się hodowla bydła, ale najwyraźniej mu się znudziło – a po tym, jak znikło bydło, na teren wróciły endemiczne ptaki i zwierzęta. Na terenie posiadłości rośnie ponad 700 gatunków drzew a wśród nich – 4623 gatunki ptaków, w tym spektakularnie wyglądające szkarłatne ary. Wspomniany las tropikalny i step to mieszkanko dla ok. 140 gatunków ssaków, a w przybrzeżnych wodach mieszka 25 gatunków delfinów. W wodzie pojawiają się czasem walenie, a na plaży jajka składają żółwie. Żeby nie było tak sielankowo, wśród czworonożnych mieszkańców lasu znajdują się także drapieżniki, jaguary i pumy.

[t][/t] [s]Fot. Hall&Hall[/s]

Na tym terenie cały rok panuje lato i choć zarzucono hodowlę bydła, częścią posiadłości dalej są pola ryżowe oraz plantacje papai i innych owoców tropikalnych. Co ciekawe, posiadłość prowadzona jest w stylu bardzo ekologicznym. Większość energii potrzebnej do zasilania budynków i maszyn plantacji pochodzi z paneli fotowoltaicznych. Woda jest miejscowa, z tutejszych źródeł a ścieki są uzdatniane za pomocą naturalnych filtrów. Przy czym działka nie jest odcięta od świata – doprowadzono tutaj linię telefoniczna i działa Internet.

[t][/t] [s]Fot. Hall&Hall[/s]

Ile Derek Ferguson wydał na całość, jest tajemnicą. On sam mówi o „kilku” milionach dolarów. Teraz do sprzedaży posiadłość wystawiono za 24 mln dolarów. Właściciel chciałby jednak zachować jej ekologiczny, naturalny charakter. Dlatego tez np. odrzucił już kilka ofert kupna, w tym tę składaną przez meksykańskiego dewelopera, który chciał zbudować tam ponad tysiąc domów i pole golfowe.

 

 

 

Tagi: posiadłość, Costa Rica, wybrzeże
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932