TYP: a1

Jacht Saddama Husajna zmieniony w hotel

środa, 30 maja 2018
Monika Frenkiel

Jachty dyktatorów mają wzięcie. Niedawno Rosja odkupiła parowiec Stalina, przeznaczając go na cele turystyczne. Teraz rząd Iraku postanowił przeznaczyc na hotel jacht należący do Saddama Husajna.

 

„Besrah Breeze” urządzony został z rozmachem. Na pokładzie 82-metrowej jednostki znajduje się apartament prezydencki, prywatne kwatery, jadalnie i sypialnie, 17 mniejszych pokoi gościnnych i 18 kabin dla załogi.

 

Jacht został wybudowany w 1981 roku w duńskiej stoczni – akurat w czasie, kiedy Irak toczył wojnę z Iranem. Do władz irackich trafił dopiero po 30 latach, w czasie których tułał się po różnych portach. Rząd Iraku najpierw wystawił jednostkę na sprzedaż (za, bagatela, 30 mln dolarów), ale nie znalazł się żaden chętny. Przez ostatnie dwa lata „Besrah Breeze” służył uniwersytetowi w Basrze a teraz na dobre zacumuje w tamtejszym porcie i będzie służył jako obiekt hotelowo-rekreacyjny. Np. jako miejsce wypoczynku pilotów.

 

Co ciekawe dyktator, dla którego zbudowano jacht, nigdy nie postawił stopy na pokładzie.

 

 

Tagi: jacht, Saddam Husajn, hotel
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 September

Jarosław Kaczorowski na "Allianz PL" uzyskuje kwalifikacje do regat Mini Transat.
wtorek, 26 września 2006
Urodził się Wojciech Kaliski, znany polski żeglarz morski, kapitan katamarana "Almatur II" i trimarana "Insgraf".
środa, 26 września 1956
Do Plymouth, po ponad dwuletniej podróży powraca "Golden Hind" (portugalski statek o nazwie "Pelikan", przebudowany w Plymouth i wcielony do floty Royal Navy), okręt Sir Francisa Drake'a.
poniedziałek, 26 września 1580