TYP: a1

Jacht Saddama Husajna zmieniony w hotel

środa, 30 maja 2018
Monika Frenkiel

Jachty dyktatorów mają wzięcie. Niedawno Rosja odkupiła parowiec Stalina, przeznaczając go na cele turystyczne. Teraz rząd Iraku postanowił przeznaczyc na hotel jacht należący do Saddama Husajna.

 

„Besrah Breeze” urządzony został z rozmachem. Na pokładzie 82-metrowej jednostki znajduje się apartament prezydencki, prywatne kwatery, jadalnie i sypialnie, 17 mniejszych pokoi gościnnych i 18 kabin dla załogi.

 

Jacht został wybudowany w 1981 roku w duńskiej stoczni – akurat w czasie, kiedy Irak toczył wojnę z Iranem. Do władz irackich trafił dopiero po 30 latach, w czasie których tułał się po różnych portach. Rząd Iraku najpierw wystawił jednostkę na sprzedaż (za, bagatela, 30 mln dolarów), ale nie znalazł się żaden chętny. Przez ostatnie dwa lata „Besrah Breeze” służył uniwersytetowi w Basrze a teraz na dobre zacumuje w tamtejszym porcie i będzie służył jako obiekt hotelowo-rekreacyjny. Np. jako miejsce wypoczynku pilotów.

 

Co ciekawe dyktator, dla którego zbudowano jacht, nigdy nie postawił stopy na pokładzie.

 

 

Tagi: jacht, Saddam Husajn, hotel
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872