TYP: a1

Gdzie zadekował się Luke Skywalker?

środa, 28 lutego 2018
Anna Ciężadło

Pod koniec XX wieku roku ludzkość dysponowała na tyle zaawansowaną techniką, że stało się możliwe stworzenie całkiem sensownego filmu bez zawracania sobie głowy aktorami i scenografią. Wystarczyło tylko posiadać odpowiednio mądre komputery.

Najwyraźniej jednak coś poszło nie tak (pewnie system wciąż się aktualizuje), bowiem od początku tego millenium upłynęło już ponad 17 lat, a w filmach wciąż grają prawdziwi ludzie (OK, może nie upierajmy się przy „prawdziwości” niektórych aktorek) i prawdziwe miejsca.

I bardzo dobrze, bowiem dzięki temu, jeśli tylko mamy ochotę, możemy odwiedzić kilka „kosmicznych” plenerów rodem z odległej galaktyki. A nawet więcej – możemy tam... dopłynąć. Gotowi?

[t]Skeelig Michael[/t] [s]Fot. Jibi44, CC BY 2.5, Wikipedia[/s]

Irlandzkie klimaty

„Przebudzenie Mocy”, czyli przedostatnia jak na razie część sagi, kończy się na malowniczej, skalistej wysepce, gdzie przed światem i samym sobą schował się legendarny Luke Skywalker.

Ostatniemu Jedi udało się co prawda ukryć przed oddziałami Najwyższego Porządku, ale nie przed internautami, którzy szybko wyczaili, że „kosmiczna” wysepka to w rzeczywistości irlandzka Skellig Michael.

Co więcej, podobnie jak w Gwiezdnych Wojnach, na wyspie naprawdę znajduje się klasztor, naprawdę stoją dziwne, kamienne cele o kształcie kopek siana i naprawdę mieszkają tam ptaki, przypominające filmowe porgi (czyli urocze stworki, gnieżdżące się na skalistych klifach).

 

Jak tam dopłynąć? Wysepka położona jest na Oceanie Atlantyckim, 11,6 km od półwyspu Iveragh, zlokalizowanego w południowo-zachodniej Irlandii. Na wyspę możemy śmignąć albo własną łódką, albo – jeśli uznamy, że to przekracza nasze możliwości – promem, startującym z miasteczka Portmagee. Szczegóły znajdziemy tutaj: http://www.skelligmichaelcruises.com

[t]Tatooine[/t] [s]Fot. Ian Sewell, CC BY 2.5, Wikipedia[/s]

Tunezja

Aktualnie Tunezja nie jest szczególnie polecanym kierunkiem wakacyjnych wypraw, ale być może kiedyś to się zmieni. Zresztą, Tatooine też nie była – a właśnie tę planetę zagrała tunezyjska miejscowość Matmata, która pojawiła się w „Ataku Klonów” oraz w „Nowej Nadziei”.

Jak tam dopłynąć? Najbliższym i największym ośrodkiem, do jakiego możemy dostać się drogą morską, jest Gabes, gdzie przy okazji znajduje się największy port Tunezji.

 

Swój epizod w sadze miała również urokliwa, tunezyjska wyspa Djerba. Chcąc tam dotrzeć, najlepiej jest obrać kurs na port de Houmt-Souk (co nie będzie szczególnie trudne, bowiem Houmt-Souk jest jedynym miastem na wyspie), albo na równie fajną, pobliską Marinę Djerba.

Chorwacja

W najnowszej części sagi, czyli „Ostatni Jedi”, wystąpiło miasto dobrze znane nam z wakacyjnych rejsów, a mianowicie: Dubrownik. Ten piękny, średniowieczny gród o doskonale zachowanych murach wcielił się w rolę międzyplanetarnego siedliska hazardu, luksusu, finansjery, a niekiedy też ciemnych interesów. Takie kosmiczne Los Angeles.

Należy dodać, że jeśli dobrze się rozejrzymy, to w prawdziwym Dubrowniku również znajdziemy parę luksusowych kasyn i eleganckich ludzi z zupełnie innej, niż nasza, bajki.

 

Jak tam dopłynąć? Opcji jest sporo, ale skoro ma być na bogato i na wypasie, to polecamy ACI Marina Dubrovnik.

[t]Hardangerjøkulen[/t] [s]Fot. Benutzer:GerdM, Wikipedia[/s]

Norwegia

Wracając w chłodniejsze rejony galaktyki, warto wybrać się na norweski lodowiec Hardangerjøkulen, zlokalizowany w pobliżu miasteczka Eidfjord. Lodowiec wystąpił co prawda tylko raz, ale za to w najbardziej kultowej, bo nakręconej jeszcze w roku 1980 części sagi, gdzie zagrał planetę Hoth.

 

Jak tam dopłynąć? To zależy: jeśli lubicie marznąć, można udać się tam własną łódką i zaparkować ją przy miejskiej kei w Edifjord, po czym w trybie pilnym udać się na gorącą herbatę do któregoś z pobliskich hoteli.

Można też pokusić się o bardziej luksusową wersję i przypłynąć na miejsce wielkim, zupełnie nie romantycznym, za to przyzwoicie ogrzewanym promem wycieczkowym, jakie regularnie kursują do miasteczka.

Namiary tutaj: http://fjordcruise.norled.no/default.aspx. Niestety, prom kursuje tylko w lecie. Ciekawe dlaczego...

 

 

 

 

 

 

 

Tagi: Gwiezdne wojny, Luke Skywalker, Chorwacja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 May

Wyruszył w rejs Willy de Roos na stalowym keczu "Williwaw"; przekroczył północny krąg polarny, żeglował wzdłuż zachodniego brzegu Grenlandii, przeszedł Przejście Północno-Zachodnie i dookoła Alaski, dotarł do Vancouver w Kanadzie.
sobota, 21 maja 1977
W Warszawie zmarł Leonid Teliga, pierwszy polski samotny żeglarz, który w okresie powojennym opłynął kulę ziemską na jachcie "Opty".
piątek, 21 maja 1971
Na jachcie "Tilikum", przebudowanym kanoe z cedrowego drzewa, w okołoziemski rejs wypłynął John C. Voss.
wtorek, 21 maja 1901
W suchym doku w Greenwich, w trakcie remontu częściowo spłonął kliper "Cutty Sark".
poniedziałek, 21 maja 2007