TYP: a1

Dziarska staruszka szuka partnera

wtorek, 7 maja 2024
Hanka Ciężadło

„AAA atrakcyjna wdowa pozna pana w celach matrymonialnych”. Tak mogłoby brzmieć przesłanie Wisdom, gdyby była człowiekiem. Jest jednak samicą albatrosa – a zarazem najstarszym znanym dziko żyjącym ptakiem morskim. I wszystko wskazuje na to, że mimo dojrzałego wieku, ma duże szanse na znalezienie nowej miłości.

 

Co wiemy o Wisdom?

Przede wszystkim to, że jest albatrosem ciemnolicym (Phoebastria immutabilis). Ptaki tego gatunku mają całkiem słuszne rozmiary (chociaż nie aż tak słuszne, jak ich kuzyni, albatrosy wędrowne) i rozpiętość skrzydeł przekraczającą 2 metry.

Nikczemny (jak na albatrosie standardy) wzrost rekompensują jednak całkiem ładnym makijażem w stylu smoky eyes, który objawia się ciemnymi piórami w tzw. kantarku, czyli na obszarze pomiędzy okiem a dziobem.

Niestety albatrosy ciemnolice rozmnażają się tylko w 16 miejscach na świecie – dlatego właśnie w Narodowym Rezerwacie Przyrody Midway Atoll od lat prowadzone są ich badania i monitoring, mające na celu ocalenie tych pięknych stworzeń od wyginięcia. 

Każdy zbadany ptak dostaje obrączkę z numerem, dzięki czemu można kontrolować, co się z nim dzieje. Taki numerek dostała też Wisdom... jakiś czas temu; na jej nodze widnieje obrączka z oznaczeniem Z333, co wedle wszelkich danych oznacza, że ptak ma 72 lata.

Love story

Albatrosy są monogamiczne - łączą się w pary i pozostają sobie wierne aż do śmierci, chociaż wcale nie spędzają razem całego życia. Poza sezonem lęgowym przebywają pojedynczo, a wracają do siebie każdej jesieni, by odbyć specjalny taniec (składa się na niego aż 25 różnych figur), ponownie się w sobie zakochać i wyprowadzić lęgi.

W czasie swojego długiego życia Wisdom miała jednego partnera – jej mężczyzna nosił imię Akeakamai i również był pod obserwacją pracowników rezerwatu. Niestety, od ponad dwóch lat nikt go nie widział, co oznacza, że ptak prawdopodobnie nie żyje. Owdowiała, stara Wisdom wydawała się skazana na samotność, jednak... wszystko wskazuje na to, że ostatnio coś się u niej zmieniło.

Czujne oczy pracowników rezerwatu zauważyły ją bowiem, jak pląsała podczas tańca godowego z potencjalnymi partnerami. Wygląda więc na to, że po odbyciu żałoby postanowiła ponownie dać szansę szczęściu. Biorąc pod uwagę fakt, że należy do gatunku określanego jako NT (czyli Near Threatened - bliski zagrożenia), jej decyzja to dla przyrody bardzo dobra wiadomość.

Albatrosie zwyczaje

Albatrosy ciemnolice każdego roku składają tylko jedno jajo. Nie zawsze lęg kończy się sukcesem, ponieważ pisklęta stają się samodzielne dopiero po 165 dniach od wyklucia. Na  dodatek na młode osobniki czyha wiele zagrożeń, od rekinów młotów, aż po... sieci pelagiczne.

I o ile drapieżniki stanowią naturalny element środowiska i trudno mieć do nich pretensje o chęć pożarcia młodego, niedoświadczonego ptaka, o tyle sieci to już sprawka ludzi. Na dodatek taka śmierć albatrosów jest całkowicie bez sensu, bo nikt z nas ich nie zjada – po prostu ptaki wplątują się w sieci podczas polowania i nie mogąc się uwolnić, giną.

Wracając jednak do Wisdom; specjaliści z rezerwatu twierdzą, że wraz z Akeakamai gniazdowała ona około 50 razy. Para wyprowadziła w sumie 30 piskląt. Teraz staruszka ma szansę na nową miłość i kolejne dzieci, co jednak jest pewnym ewenementem; albatrosy ciemnolice żyją około 60 lat. Wisdom jest więc naprawdę stara – ale, jak widać, amory jej w głowie. I bardzo dobrze - w końcu wiek to tylko liczba.

 

Tagi: albatros, Wisdom, ciekawostki, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 May

Po wielu latach postoju w Jastarni, we Władysławowie rozpoczyna się remont jachtu "Generał Zaruski".
wtorek, 31 maja 2005
Wystartowały regaty The Transat (dawny OSTAR) z Plymouth do Bostonu; w klasie trimaranów regaty wygrał Michel Desjoyeaux w czasie 8 dni, 8 godzin, 29 minut i 55 sekund.
poniedziałek, 31 maja 2004
Z okolic Wysp Kanaryjskich na tratwie "Ju-Fu" wyruszyła w rejs przez Atlantyk polska załoga pod dowództwem Krzysztofa Opieli; żeglarze dotarli do Juan w Puerto Rico, po 81 dniach żeglugi i przebyciu około 3000 Mm.
niedziela, 31 maja 1992
Zmarł Zbigniew Krasnodębski - zasłużony działacz żeglarski, wcześniej żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz Yacht Klubu Polski, Głównej Komisji Turystyki Żeglarskiej PZŻ.
piątek, 31 maja 1991