TYP: a1

Drukowany most

czwartek, 24 stycznia 2019
Monika Frenkiel

Dzięki drukowi 3D można tworzyć ubrania, gadżety a nawet broń. Pewnie więc nie powinno dziwić, że tę technologie wykorzystano do…wybudowania mostu. Most w Szanghaju to na razie największa na świecie tego rodzaju konstrukcja wykonana w technologii druku 3D.

[t][/t] [s]Fot. Tsinghua University School of Architecture[/s]

Most może nie należy do najbardziej imponujących ze względu na wielkość, ale cóż – to dopiero początek. Konstrukcja znajduje się w dzielnicy Baoshan i ma 26,3 m długości i 3,6 szerokości.  Imponuje to, że drukowanie betonowych prefabrykatów zajęło w sumie zaledwie 450 godzin.

Za projekt mostu – czy tez raczej kładki odpowiada zespół z naukowców z Tsinghua University School of Architecture (JCDA), prowadzony przez profesora Xu Weiguo.  Zanim naukowcy rozpoczęli realizację właściwego projektu, musieli wydrukować wstępny model mostu w skali 1:4 żeby przeprowadzić testy  wytrzymałości.

[t][/t] [s]Fot. Tsinghua University School of Architecture[/s]

Wygląd kładki bardzo pasuje do miejsca, w którym ja postawiono, czyli postindustrialnej dzielnicy, pełnej kreatywnych projektów. Ale ważny jest nie tylko wygląd - most jest wyposażony w system monitorowania obciążeń i precyzyjny system odkształceń. Wszystkie zabezpieczenia zbierają dane w czasie rzeczywistym i przesyłają je do serwera. Oczywiście chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo, ale uzyskane w ten sposób dane pozwolą na udoskonalenie konstrukcji. Być może więc drukowane mosty pojawia się  także w innych miejscach na świecie? A może doczekamy się także drukowanych statków?

Tagi: most, druk 3D
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 October

Odbyło się wodowanie pierwszego polskiej konstrukcji jachtu pełnomorskiego Konik Morski nazwanego "Eksperyment"; konstruktor Lech Tumiłowicz; jego późniejsza wersja to "Opty" Leonida Teligi, słynnego z rejsu dookoła świata.
poniedziałek, 25 października 1937