TYP: a1

Bruce Lee zwierzęcego świata. Rawka błazen

czwartek, 18 stycznia 2018
Monika Frenkiel

Niech was nie zmyli prześliczny, kolorowy pancerz tego zwierzątka ani sympatyczna nazwa. Rawka błazen to prawdziwy Bruce Lee zwierzęcego świata, a ciosy potrafi zadawać znacznie szybciej niż niektórzy jeżdżą samochodem. Na dodatek jego oczy są uważane za najlepsze w świecie zwierząt.

[t][/t] [s]Fot. Silke Baron, CC BY 2.0, Wikipedia[/s]

Nasz bohater jest niewielki, a nawet całkiem malutki, bo długość jego ciała wynosi od 3 do 18 cm. Z wyglądu rawki nieco przypominają modliszki, a charakterystyczną cechą ich wyglądu są końce odnóży, wyposażone w specyficzne zgrubienia, tzw. młoty. Odnóża te rawki traktują jak rękawice bokserskie, do uderzania przeciwnika. I uwierzcie – jak rawka uderzy, to nie ma przeproś, bo ciosy potrafi zadawać z prędkością…100 km na godzinę. Taka prędkość uderzeń możliwa jest ze względu na nietypową, niezwykle mocna budowę młotów – tworzy je szkielet z podłużnych kryształów bardzo twardego hydroksyapatytu, uelastycznionego chitozanem. Pod spodem dodatkowo znajduje się amortyzująca poduszka, utkana z długich, odpowiednio ustawionych włókien chitozanu. Prędkość uderzeń powoduje uszkodzenia i zużywanie się młotów, jednak natura o rawki zadbała i ta niezwykła broń im odrasta.

Rawka błazen jest bardzo groźnym drapieżnikiem – oczywiście w swojej klasie wielkości. Żywi się skorupiakami i mięczakami, których pancerze i muszle z łatwością rozbija. Potrafi również uśmiercać nawet duże ryby. Młoty rawki, oprócz szybkości uderzeń cechuje niesamowita siła uścisku. Dlatego – jeśli natkniemy się na rawkę podczas nurkowania albo hodujemy ją w akwarium, z cielesnymi karesami lepiej zachować ostrożność, bowiem spoufalanie się może skończyć się ucięciem palca. Zresztą hodowla rawek łatwa nie jest, bo wymagają specjalnie wzmacnianego szkła w akwariach.

Oprócz siły ciosu rawka błazen jest niezwykła także ze względu na swoje oczy. Nie dość, że umieszczone na szypułkach, dzięki czemu nasz bohater ma zakres widzenia obejmujący 360 stopni, to jeszcze widzi we wszystkich barwach światła. Podczerwień? Jasne. Ultrafiolet? Nie ma sprawy. A żeby było śmiesznie, rozróżnia polaryzację. A, oczy poruszają się niezależnie od siebie.

Rawki są stworzeniami bardzo inteligentnymi. Żyją ok. 20 lat, a spotkać je można w wodach przybrzeżnych na głębokości od 3 do 40 metrów, często w sąsiedztwie raf. Obecnie prowadzone są badania nad stworzeniem pamięci holograficznych i płyt DVD, współpracujących z szerokim spektrum światła tak, jak oczy rawki błazna. Budowa zakończeń młotów może w przyszłości posłużyć za wzorzec do konstrukcji lekkich i bardzo wytrzymałych ubiorów ochronnych, kasków czy kamizelek kuloodpornych.

 

Tagi: rawka błazen, zwierzę, bokser, Bruce Lee
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 kwietnia

W Bremerhaven przekazano Amerykanom żaglowiec "Horst Vessel", obecnie "Eagle".
wtorek, 16 kwietnia 1946
W Spiliby urodził się sir John Franklin, żeglarz, podróżnik polarny i odkrywca. Głównym celem jego wypraw było poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego, zajmował się badaniem północnych wybrzeży Kanady. Zmarł (1847 r.) z wycieńczenia w czasie wyprawy p
niedziela, 16 kwietnia 1786