TYP: a1

Zwodowano ORP Albatros

piątek, 11 października 2019
Z mediów

W stoczni Remontowa Shipbuilding SA  odbyła się uroczystość chrztu i wodowania okrętu ORP Albatros. Okręt to drugi z serii trzech niszczycieli typu Kormoran II, który trafi do 13. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

[t][/t] [s]Fot. Remontowa Shipbuilding[/s]

Uroczystość, która odbyła się w czwartek, 10 października to kolejny etap realizacji umowy na dostawę dwóch nowoczesnych niszczycieli min wraz z trzema pakietami wsparcia logistycznego, podpisanej z Inspektoratem Uzbrojenia w grudniu 2017 roku w Ministerstwie Obrony Narodowej w Warszawie. Okręty budowane są przez konsorcjum firm ze stocznią Remontowa Shipbuilding SA z grupy Remontowa Holding jako liderem. Pozostałe spółki konsorcjum to OBR Centrum Techniki Morskiej SA (OBR CTM) oraz PGZ Stocznia Wojenna z Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Matką chrzestną okrętu ORP Albatros została Krystyna Patz - żona wiceadmirała Jerzego Patza. W czwartek także położono stępkę pod budowę trzeciego niszczyciela, ORP „Mewa”

Okręty typu „Kormoran II” przeznaczone są do zwalczania i poszukiwania min morskich, rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min, zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi oraz prowadzenia akcji ratowniczych.

 

Tagi: ORP Albatros, okręt, Remontowa Shipbuilding
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 June

Na jachcie "Svaap" do załogowych regat bermudzkich wystartował William Albert Robinson; na Bermudach żeglarz pożegnał przyjaciół i tylko z jednym bermudzkim chłopcem pożeglował przez Kanał Panamski na Galapagos, Tahiti, później Fidżi, Indonezję, Cieśninę
sobota, 23 czerwca 1928
Na jachcie o nazwie "Saoirse" wyruszył w załogowy rejs dookoła świata Irlandczyk O'Brien, pierwszy żeglarz, który żeglował wokół trzech przylądków Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.
sobota, 23 czerwca 1923
Urodził się Czesław Czarnowski, doktor medycyny, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, wybitny artysta-marynista. Od 1899 r. kapitan jachtowy, członek dawnych jachtklubów w Nowogrodzie i Petersburgu, działacz Ligi Morskiej w Wilnie, od 1925 r.
sobota, 23 czerwca 1883