TYP: a1

Zwodowano kadłub statku Planeta I

środa, 30 października 2019
Fot. Witold Tylec

W Gdańskiej Stoczni Remontowej zwodowano kadłub statku "Planeta I". Jest to już druga jednostka wielozadaniowa zwodowana w tym roku, a powstająca na potrzeby urzędów morskich.

Po zakończeniu budowy statek ma być eksploatowany przez Urząd Morski w Szczecinie. Zwodowany w lipcu "Zodiak II" zostanie przekazany armatorowi czyli Urzędowi Morskiemu w Gdyni na przełomie marca i kwietnia 2020 roku i uświetni rocznicę 100-lecia powstania Urzędu Morskiego w Gdyni. Z kolei "Planeta I" będzie gotowa do służby w czerwcu 2020 roku.

Oba statki mają klasę lodową L 1A,  więc będą mogły być wykorzystywane jako lodołamacze do utrzymania zimowej żeglugi na torach wodnych. Jednak do głównych zadań jednostek będzie należeć transport, obsługa i kontrola morskich pław nawigacyjnych. Jako jednostki wspomagające będą mogły także uczestniczyć w akcjach gaśniczych, ratowniczych i likwidacji skażeń akwenów morskich.

Tagi: Gdańska Stocznia Remontowa, statek, Planeta I
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 November

Zmarł Jerzy Maćkowiak, żeglarz, inżynier budowy okrętów oraz aktywny członek społeczności żeglarskiej.
poniedziałek, 13 listopada 2017
Mateusz Kusznierewicz odbiera nagrodę Żeglarz Roku ISAF, jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w żeglarstwie.
sobota, 13 listopada 1999
Do Gdyni z kilkumiesięcznego rejsu na Kubę po udziale w Światowym Festiwalu Młodzieży w Hawanie wraca "Zawisza Czarny" pod dowództwem Janusza Zbierajewskiego. W rejsie przebyto 18 300 Mm, odwiedzono 50 portów w 10 krajach.
poniedziałek, 13 listopada 1978
W Sagres umiera Henryk Żeglarz.
piątek, 13 listopada 1460