TYP: a1

Zepsute wodorosty toną w wodorostach

czwartek, 13 lutego 2020
Z mediów

Żywioły w dalszym ciągu nie rozpieszczają Australii. Co prawda ulewne deszcze i burze dogasiły pożary gnębiące kontynent, teraz jednak to woda stanowi największe zagrożenie.

 

W zeszłym tygodniu w Sydney zanotowano opady deszczu największe od 30 lat, co spowodowało również rekordową liczbę interwencji służ – straż pożarna wzywana była 15 tysięcy razy do pomocy przy usuwaniu powalonych drzew i gruzu oraz wydobywaniu samochodów z wód powodziowych. Przyszłość też nie zapowiada się różowo, bo Nowej Południowej Walii grożą kolejne ulewne deszcze i bardzo wysokie fale (mające nawet pięć metrów wysokości). Może to doprowadzić do powodzi i erozji plaż. W niektórych miejscach spodziewane jest nawet ponad 100 mm deszczu na metr kwadratowy.

 

Jednym z miejsc, które ucierpiały w wyniku burz jest słynna plaża w Sydney. Coogee jest jedną z najpopularniejszych wśród surferów i rodzin z dziećmi. Niedaleko Coogee znajduje się także Zatoka Gordona z miejscami do nurkowania i bogatą fauną morską. Kilka dni po tym, jak Sydney nawiedziły burze, Coogee została przykryta tonami wodorostów. Roślin jest tak dużo, że plaża została zamknięta – choć to nie powstrzymuje tych, którzy wśród zwałów alg chcą sobie strzelić selfiaka.

 

Co ciekawe, nazwa "coogee" pochodzi od aborygeńskiego słowa "koojah", które oznacza "zepsute wodorosty".

 

 

 

Tagi: Australia, Sydney, burze
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 July

W regatach Chicago-Mackinac Race 2003 wystartował najnowszy nabytek chicagowskiej Polonii - jacht "Błyskawica" (Lightning). Biorąc udział w wyścigu w klasie Open "Błyskawica" po przeliczeniu zajęła I-sze miejsce wyprzedzając największy i najszybszy jacht
sobota, 12 lipca 2003
S/y "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim minął metę regat TARS 1972 jako dwunasty jacht (czas 30 dni, 16 godzin, 55 minut).
środa, 12 lipca 1972
W Gdańsku zwodowano jacht "Konstanty Maciejewicz"; w pierwszy rejs wyruszył na trasę wokół Ameryki Południowej z przejściem Przylądka Horn ze wschodu na zachód.
poniedziałek, 12 lipca 1971
Umieszczenie "Victory" w suchym doku w Portsmouth.
środa, 12 lipca 1922