TYP: a1

Zepsute wodorosty toną w wodorostach

czwartek, 13 lutego 2020
Z mediów

Żywioły w dalszym ciągu nie rozpieszczają Australii. Co prawda ulewne deszcze i burze dogasiły pożary gnębiące kontynent, teraz jednak to woda stanowi największe zagrożenie.

 

W zeszłym tygodniu w Sydney zanotowano opady deszczu największe od 30 lat, co spowodowało również rekordową liczbę interwencji służ – straż pożarna wzywana była 15 tysięcy razy do pomocy przy usuwaniu powalonych drzew i gruzu oraz wydobywaniu samochodów z wód powodziowych. Przyszłość też nie zapowiada się różowo, bo Nowej Południowej Walii grożą kolejne ulewne deszcze i bardzo wysokie fale (mające nawet pięć metrów wysokości). Może to doprowadzić do powodzi i erozji plaż. W niektórych miejscach spodziewane jest nawet ponad 100 mm deszczu na metr kwadratowy.

 

Jednym z miejsc, które ucierpiały w wyniku burz jest słynna plaża w Sydney. Coogee jest jedną z najpopularniejszych wśród surferów i rodzin z dziećmi. Niedaleko Coogee znajduje się także Zatoka Gordona z miejscami do nurkowania i bogatą fauną morską. Kilka dni po tym, jak Sydney nawiedziły burze, Coogee została przykryta tonami wodorostów. Roślin jest tak dużo, że plaża została zamknięta – choć to nie powstrzymuje tych, którzy wśród zwałów alg chcą sobie strzelić selfiaka.

 

Co ciekawe, nazwa "coogee" pochodzi od aborygeńskiego słowa "koojah", które oznacza "zepsute wodorosty".

 

 

 

Tagi: Australia, Sydney, burze
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 April

W Walencji oficjalnie poinformowano, że Karol Jabłoński został sternikiem hiszpańskiego syndykatu El Reto (team Desafio Espanol); celem syndykatu było zwycięstwo w Pucharze Ameryki.
wtorek, 5 kwietnia 2005
Wojciech Skórski i Kazimierz Kwasiborski na jachcie klasy Micro "Agnessa" wyruszyli w rejs przez Atlantyk.
niedziela, 5 kwietnia 1992
W stoczni Capitaine Flint zwodowano jacht "Ecureuil d'Aquitaine", późniejszy "Groupe LG".
środa, 5 kwietnia 1989
Zmarł Bogdan Supergan, krakowski kapitan jachtowy, wieloletni pracownik CWMiW w Gdyni.
wtorek, 5 kwietnia 1983
Na "Opty" zamknął pętlę dookoła świata Leonid Teliga; był to pierwszy samotny rejs Polaka dookoła świata.
sobota, 5 kwietnia 1969
W Giżycku rozpoczyna się budowa twierdzy Boyen.
środa, 5 kwietnia 1843