TYP: a1

Zderzenie statków: aresztowany kapitan i „rażące niedbalstwo”

środa, 12 marca 2025
Hanka Ciężadło

Kapitan kontenerowca, który zderzył się z tankowcem u wybrzeży Wielkiej Brytanii, został aresztowany przez policję Humberside pod zarzutem „rażącego niedbalstwa”. Prawdopodobnie to właśnie ono stało się przyczyną incydentu i związanego z nim zaginięcia jednego z marynarzy. Fakt zatrzymania 59-latka potwierdził niemiecki armator kontenerowca.

W wielkim skrócie

Do katastrofy doszło w miniony poniedziałek u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Kontenerowiec Solong uderzył w stojący na kotwicy tankowiec Stena Immaculate, przewożący paliwo lotnicze dla Stanów Zjednoczonych.

W wyniku kolizji oba statki stanęły w płomieniach, a duża ilość paliwa znalazła się w morzu, powodując skażenie środowiska o nieznanej jeszcze skali. Kontenerowiec był czarterowany przez amerykańską firmę i przewoził 220 000 baryłek paliwa Jet-A1. Wiadomo, że było ono transportowane w 16 zbiornikach, a w efekcie zderzenia co najmniej jeden z nich uległ rozszczelnieniu. W akcji ratunkowej wzięły udział statki ratunkowe, śmigłowce, samolot straży przybrzeżnej i jednostki gaśnicze. Udało się uratować 36 marynarzy, jeden został uznany za zaginionego.

Jak to się stało?

Do katastrofy doszło, gdy kontenerowiec był w trasie z Grangemouth (Szkocja) do Rotterdamu. Z danych AIS wynika, że statek poruszał się z prędkością 16 węzłów i nie zrobił nic, aby uniknąć zderzenia. Wyglądało to tak, jakby nikt na pokładzie Solong nie zdawał sobie sprawy z faktu, że za chwilę dojdzie do katastrofy. 

Śledztwo w sprawie incydentu prowadzą straż przybrzeżna i brytyjska agencja ds. żeglugi morskiej oraz policja Humberside. Jak powiedział starszy inspektor śledczy, detektyw Craig Nicholson: „Policja Humberside ma pierwszeństwo w dochodzeniu w sprawie wszelkich potencjalnych przestępstw wynikających z kolizji dwóch statków”. 

Tagi: kontenerowiec, tankowiec, zderzenie, kolizja, Wielka Brytania
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932