TYP: a1

Zakończyła się operacja podniesienia Zjawy IV

poniedziałek, 19 grudnia 2016
Z mediów/MF

Zakończyła się operacja podniesienia Zjawy IV z mielizny. Od piątku, 16 grudnia jednostka przebywa w duńskim porcie Dragor.

Zjawa IV

Fot. CWM

Niestety uszkodzenia Zjawy są zbyt duże, aby była możliwa prowizoryczna naprawa w Danii i holowanie do Polski. Jacht więc na pokładzie statku zostanie sprowadzony do Polski, gdzie odbędzie się szacowanie rozmiaru zniszczeń i zakresu remontu. Sprowadzanie „Zjawy” do Polski, jak informuje Rafał Klepacz z zarządu CWM rozpocznie się po świętach, a być może nawet po nowym roku. Wkrótce rozpocznie się także postępowanie Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich oraz badanie wypadku przez Izbę Morską. Swoje dochodzenie prowadzi The Swedish Accident Investigation Authority (Statens haverikommission – SHK).

„Zjawa IV” osiadła na mieliźnie w rejonie półwyspu Falsterbo 5 grudnia. Pierwszą, nieudaną próbę podniesienia jachtu z wody podjęto 11 grudnia. Okazało się wówczas, że rozmiar uszkodzeń jednostki jest zbyt duży i konieczne będzie sprowadzenie w rejon wypadku dodatkowego sprzętu ratunkowego.

 

Tagi: Zjawa IV, mielizna, wypadek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 February

W czasie pełnienia obowiązków służbowych zmarł Adrzej Benesz, od 1973 r. prezes PZŻ.
czwartek, 26 lutego 1976
S/y "Euros" z Kpt. Aleksandrem Kaszowskim okrążył Przylądek Horn jako drugi, po "Polonezie" polski jacht.
poniedziałek, 26 lutego 1973