TYP: a1

Za 80 lat znikną rafy koralowe

czwartek, 20 lutego 2020
Monika Frenkiel

O tym, że rafy koralowe giną, mówi się już od dłuższego czasu. Za najbardziej zagrożoną uznaje się australijską Wielką Rafę Koralową, ale okazuje się, że problem dotyczy wszystkich. Naukowcy policzyli nawet, kiedy zniknie ostatnia rafa – do 2100 roku.

Najnowsze badania dotyczące koralowców na dorocznym spotkaniu Ocean Sciences zaprezentowali naukowcy z hawajskiego uniwersytetu w Mānoa. Biogeografka Renee Setter na podstawie symulacji wykonanej przez zespół uczonych wprost oznajmiła, że przyszłość wygląda ponuro, a siedliska koralowców do 2100 roku ulegną zagładzie, niezależnie od tego, ile wysiłków podejmie ludzkość, żeby je ratować. W symulacji wykorzystano prognozy temperatury, zakwaszenia wody, siły fal, zanieczyszczenia i połowów.  Przyczyny? Globalne ocieplenie, które wpływa na wzrost poziomu oceanów i emisja gazów cieplarnianych. Gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla, zatrzymują ciepło w atmosferze, zwiększając temperatury oceanów. A kiedy dwutlenek węgla miesza się z wodą oceaniczną, powstałe reakcje chemiczne powodują, że woda staje się bardziej kwaśna.

Połączenie ocieplenia mórz i zakwaszenia oceanów zagraża rafom koralowym na całym świecie. Do tego już możemy dodać drobiazgi, takie jak nielegalne połowy, zanieczyszczenie wody, a także rozbudowa nabrzeży i niszczycielska działalność człowieka.

Tagi: rafa koralowa, globalne ocieplenie, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 June

Grant Dalton na "NZ Endeavour" wygrywa w Southampton 6 edycję Whitbread Race.
piątek, 3 czerwca 1994
Na Atlantyku podczas regat Operation Sail tonie żaglowiec "Marques".
niedziela, 3 czerwca 1984
Z Gdyni w rejs na Islandię wyruszył s/y "Opal" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; jacht powrócił do Świnoujścia 17 lipca po przebyciu 3558 Mm.
poniedziałek, 3 czerwca 1968
Wodowanie "Columbii", pierwszego jachtu klasy 12-metrowej, który zdobył Puchar Ameryki.
wtorek, 3 czerwca 1958
Urodził się Marek Szurawski, najwiekszy polski szantymen, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor artykułów prasowych i książki o szantach i szantymenach.
czwartek, 3 czerwca 1948
Z Wysp Kanaryjskich wyruszył w podróż na kajaku Franz Romer; dotarł do Antyli po 88 dniach spedzonych na morzu. Zaginął na morzu w próbie przejścia następnego etapu z Antyli do Nowego Jorku.
niedziela, 3 czerwca 1928