TYP: a1

Z Kanału Piastowskiego w Świnoujściu wydobyto brytyjską minę lotniczą

poniedziałek, 25 listopada 2019
Z mediów/dziennik.pl

Z Kanału Piastowskiego w Świnoujściu wydobyto brytyjską minę lotniczą z czasów drugiej wojny światowej. Niewybuch jest transportowany na poligon morski.

 

Mina waży 900 kilogramów, a sam ładunek wybuchowy to ponad 400 kilogramów. Mina została podniesiona z dna na pokład niszczyciela min ORP Flaming, który wypłynął ze Świnoujścia w stronę poligonu morskiego. Tam mina zostanie zneutralizowana w godzinach popołudniowych.
Brytyjską lotniczą minę morską typu Mk VI z Kanału Piastowskiego wydobyli marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża - załoga niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.
Akcja wydobycia przebiegła sprawnie i bez zakłóceń. Podczas wydobycia i transportu bomby poza główki portu w Świnoujściu wstrzymano ruch dla statków wchodzących z redy portu w kierunku Zalewu Szczecińskiego, a także ruch dla statków wychodzących z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską. Dla statków nawigujących w granicach portu ruch został wstrzymany w godzinach 9.00 - 10.00. Na czas transportu miny poza świnoujski port zaplanowano czasowe zamknięcia dla ruchu kołowego i pieszego ulic położonych najbliżej toru wodnego.

 

 

Tagi: mina, Świnoujście
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 January

Urodził się Zygfryd Perlicki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski w żeglarstwie morskim, w 1957 r. wygrywa regaty "Kieler Woche", w 1972 r. startuje na olimpiadzie w Kilonii w klasie "Soling" (8. miejsce). W latach 19
wtorek, 26 stycznia 1932
Kulminacja święta żaglowców świata - Tall Ships Race w Australii.
wtorek, 26 stycznia 1988
Flota eskpedycyjna dociera do Bottany Bay (dzisiejsze Sydney) rozpoczynając osadnictwo w Australii.
sobota, 26 stycznia 1788