TYP: a1

W chorwackim porcie spłonęło 5 jachtów

wtorek, 1 czerwca 2021
Hanka Ciężadło

Złe wiadomości z chorwackiej mariny Kastela (okolice Splitu). W miniony weekend doszło tam do pożaru, wskutek którego pięć jednostek spłonęło. Na szczęście, nikomu nic się nie stało. Na razie nie ma oficjalnych informacji na temat przyczyn zdarzenia. 

Okoliczności 

Według danych przekazanych przez chorwacki serwis slobodnadalmacija.hr pożar wybuchł w ubiegłą sobotę wieczorem, około 20.30. Wiadomo, że źródło ognia znajdowało się na jednym z jachtów. Następnie pożar rozprzestrzenił się na cztery inne, luksusowe jednostki, zacumowane w niedalekiej odległości. Ostateczny bilans strat wyniósł kilka milionów euro.

Co ciekawe, okazuje się, że większości tych kosztów dało się uniknąć. Zdaniem żeglarzy powodem, dla którego spłonęło aż pięć jachtów, było irracjonalne zachowanie człowieka.

Bardzo zły pomysł

Świadkowie tego zdarzenia twierdzą, że przyczyną, dla której inne jachty zajęły się ogniem, było odcięcie cum płonącej jednostki. Nie wiadomo, kto tego dokonał ani w jakim celu. Pewne jest, że wskutek tego feralny jacht podryfował w stronę innych łodzi, a ogień przeniósł się na nie.

Pożar wywołał popłoch wśród przebywających w marinie żeglarzy. Świadkowie mówią o eksplodujących butlach z gazem i gorączkowym ratowaniu swojego dobytku. Na szczęście, obyło się bez ofiar. Przyczyny pożaru na razie pozostają niewyjaśnione. 

 

Tagi: pożar, Chorwacja, jacht, Split, marina
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 July

W regatach Chicago-Mackinac Race 2003 wystartował najnowszy nabytek chicagowskiej Polonii - jacht "Błyskawica" (Lightning). Biorąc udział w wyścigu w klasie Open "Błyskawica" po przeliczeniu zajęła I-sze miejsce wyprzedzając największy i najszybszy jacht
sobota, 12 lipca 2003
S/y "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim minął metę regat TARS 1972 jako dwunasty jacht (czas 30 dni, 16 godzin, 55 minut).
środa, 12 lipca 1972
W Gdańsku zwodowano jacht "Konstanty Maciejewicz"; w pierwszy rejs wyruszył na trasę wokół Ameryki Południowej z przejściem Przylądka Horn ze wschodu na zachód.
poniedziałek, 12 lipca 1971
Umieszczenie "Victory" w suchym doku w Portsmouth.
środa, 12 lipca 1922