TYP: a1

W chorwackim porcie spłonęło 5 jachtów

wtorek, 1 czerwca 2021
Hanka Ciężadło

Złe wiadomości z chorwackiej mariny Kastela (okolice Splitu). W miniony weekend doszło tam do pożaru, wskutek którego pięć jednostek spłonęło. Na szczęście, nikomu nic się nie stało. Na razie nie ma oficjalnych informacji na temat przyczyn zdarzenia. 

Okoliczności 

Według danych przekazanych przez chorwacki serwis slobodnadalmacija.hr pożar wybuchł w ubiegłą sobotę wieczorem, około 20.30. Wiadomo, że źródło ognia znajdowało się na jednym z jachtów. Następnie pożar rozprzestrzenił się na cztery inne, luksusowe jednostki, zacumowane w niedalekiej odległości. Ostateczny bilans strat wyniósł kilka milionów euro.

Co ciekawe, okazuje się, że większości tych kosztów dało się uniknąć. Zdaniem żeglarzy powodem, dla którego spłonęło aż pięć jachtów, było irracjonalne zachowanie człowieka.

Bardzo zły pomysł

Świadkowie tego zdarzenia twierdzą, że przyczyną, dla której inne jachty zajęły się ogniem, było odcięcie cum płonącej jednostki. Nie wiadomo, kto tego dokonał ani w jakim celu. Pewne jest, że wskutek tego feralny jacht podryfował w stronę innych łodzi, a ogień przeniósł się na nie.

Pożar wywołał popłoch wśród przebywających w marinie żeglarzy. Świadkowie mówią o eksplodujących butlach z gazem i gorączkowym ratowaniu swojego dobytku. Na szczęście, obyło się bez ofiar. Przyczyny pożaru na razie pozostają niewyjaśnione. 

 

Tagi: pożar, Chorwacja, jacht, Split, marina
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 June

Na jachcie "Svaap" do załogowych regat bermudzkich wystartował William Albert Robinson; na Bermudach żeglarz pożegnał przyjaciół i tylko z jednym bermudzkim chłopcem pożeglował przez Kanał Panamski na Galapagos, Tahiti, później Fidżi, Indonezję, Cieśninę
sobota, 23 czerwca 1928
Na jachcie o nazwie "Saoirse" wyruszył w załogowy rejs dookoła świata Irlandczyk O'Brien, pierwszy żeglarz, który żeglował wokół trzech przylądków Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.
sobota, 23 czerwca 1923
Urodził się Czesław Czarnowski, doktor medycyny, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, wybitny artysta-marynista. Od 1899 r. kapitan jachtowy, członek dawnych jachtklubów w Nowogrodzie i Petersburgu, działacz Ligi Morskiej w Wilnie, od 1925 r.
sobota, 23 czerwca 1883