TYP: a1

W chorwackim porcie spłonęło 5 jachtów

wtorek, 1 czerwca 2021
Hanka Ciężadło

Złe wiadomości z chorwackiej mariny Kastela (okolice Splitu). W miniony weekend doszło tam do pożaru, wskutek którego pięć jednostek spłonęło. Na szczęście, nikomu nic się nie stało. Na razie nie ma oficjalnych informacji na temat przyczyn zdarzenia. 

Okoliczności 

Według danych przekazanych przez chorwacki serwis slobodnadalmacija.hr pożar wybuchł w ubiegłą sobotę wieczorem, około 20.30. Wiadomo, że źródło ognia znajdowało się na jednym z jachtów. Następnie pożar rozprzestrzenił się na cztery inne, luksusowe jednostki, zacumowane w niedalekiej odległości. Ostateczny bilans strat wyniósł kilka milionów euro.

Co ciekawe, okazuje się, że większości tych kosztów dało się uniknąć. Zdaniem żeglarzy powodem, dla którego spłonęło aż pięć jachtów, było irracjonalne zachowanie człowieka.

Bardzo zły pomysł

Świadkowie tego zdarzenia twierdzą, że przyczyną, dla której inne jachty zajęły się ogniem, było odcięcie cum płonącej jednostki. Nie wiadomo, kto tego dokonał ani w jakim celu. Pewne jest, że wskutek tego feralny jacht podryfował w stronę innych łodzi, a ogień przeniósł się na nie.

Pożar wywołał popłoch wśród przebywających w marinie żeglarzy. Świadkowie mówią o eksplodujących butlach z gazem i gorączkowym ratowaniu swojego dobytku. Na szczęście, obyło się bez ofiar. Przyczyny pożaru na razie pozostają niewyjaśnione. 

 

Tagi: pożar, Chorwacja, jacht, Split, marina
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 September

Na żaglowcu "Fryderyk Chopin" rozpoczęła się kolejna "Szkoła pod Żaglami".
sobota, 25 września 2004
Z s/y "Tadeusz" w czasie silnego sztormu za burtą znalazła się młoda żeglarka; poszukiwania nie dały rezultatu.
niedziela, 25 września 1983
Na wysokości miejscowości Lubiatów, w wyniku wywrotki i doznanych uszkodzeń, zatonął s/y "Polaris"; jeden z członków załogi poniósł śmierć.
niedziela, 25 września 1983
Przy wejściu do Górek Wschodnich rozbił się s/y "Cefeusz"; śmierć poniosło 5 żeglarzy.
niedziela, 25 września 1966
Urodził się Horatio Nelson, admirał brytyjski, m.in. zwycięsca bitwy pod Trafalgarem.
poniedziałek, 25 września 1758
Rusza II wyprawa Krzysztofa Kolumba.
środa, 25 września 1492