TYP: a1

Uwe Röttgering i Joanna Pajkowska zwycięzcami TwoSTAR

wtorek, 20 czerwca 2017
Redakcja/MF

Uwe Röttgeringa i Joanna Pajkowska na „Rote 66” zwyciężyli w dwuosobowych transatlantyckich regatach TwoSTAR. Zmagania ukończyli w 20 dni, 22 godziny, 43 minuty i 16 sekund.

[t][/t] [s]Fot. http://rwyc.org/ostar [/s]

Od samego początku TwoSTAR „Rote 66” był w ścisłej czołówce. Na szczęście też załoga nie ucierpiała podczas sztormu 9 czerwca, który spowodował wycofanie aż 15 z 22 jachtów uczestniczących w regatach.

W ostatnich dniach wyścigów Uwe Röttgering i Joanna Pajkowska pewnie prowadzili w TwoSTAR, a spośród wszystkich jednostek uczestniczących w imprezie ustąpili tylko Andrei Murze.

Wyniki: http://rwyc.org/ostar/results/

 

OSTAR (Observer Single-handed Transatlantic Race) są uznawane za jedne z najtrudniejszych regat transatlantyckich. Do pokonania jest ok. 3000 mil morskich a trasa prowadzi przez północny Atlantyk, na którym żeglarze muszą się zmierzyć z przeciwnymi wiatrami, nieprzyjaznymi prądami morskimi, mgłami i górami lodowymi. W 1981 roku wystartowała pierwsza edycja regat załóg dwuosobowych TwoSTAR. W 2013 roku w OSTAR wziął udział Krystian Szypka, w ramach organizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski projektu „Ostar for Dydek”.

Tagi: Uwe Röttgering, Joanna Pajkowska, regaty, OSTAR, TwoSTAR
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520