TYP: a1

Unijna “tania bandera”?

wtorek, 9 kwietnia 2013

MS ISA, statek należący do Polskiej Żeglugi Morskiej pływający pod banderą cypryjską
Na portalu radioszczecin.pl możemy przeczytać informację, że w ciągu dwóch miesięcy Komisja Europejska przedstawi pomysł na utworzenie unijnej tzw. wygodnej bandery. Poinformował o tym europoseł SLD Bogusław Liberadzki.

Pojęcie “tania” lub “wygodna bandera” odnosi się do praktyki rejestrowania statków pod banderą niezwiązaną z armatorem. Główną przyczyną takich działań jest chęć obniżenia przez armatora kosztów oraz ułatwienia procedur związanych z rejestracją jednostki. Państwa taniej bandery umożliwiają zarejestrowanie na swoim terytorium zagranicznego statku za symboliczną opłatą i według prostych przepisów, bez narzucania rejestrującemu przepisów bezpieczeństwa, ochrony socjalnej itp.

Zapowiadany projekt Komisji Europejskiej ma być alternatywa dla armatorów, którzy teraz korzystają z bander innych krajów. Dzięki temu podatki i opłaty nie uciekałyby z Unii Europejskiej. Nowe zasady obowiązywałyby we wszystkich krajach Unii.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 30 September

W stoczni Mag Ocean zwodowano trimaran "Bonduelle".
sobota, 30 września 2000
W Gdyni kończy rejs żaglowiec "Dar Pomorza", który pod polską banderą pływał 51 lat; obecnie pełni funkcję statku-muzeum.
środa, 30 września 1981