TYP: a1

Udaremniono wielki przemyt narkotyków

poniedziałek, 9 marca 2020
Z mediów/KAS/PAP

Prawie 275 kg heroiny ukryto w 80-tonowym ładunku przewożonym z bliskiego Wschodu. Wartość odkrytej heroiny to nawet 61 milionów złotych.

 

Pod koniec lutego 2020 r. funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i CBŚP skontrolowali w gdyńskim porcie cztery kontenery z Bliskiego Wschodu. Zadeklarowanym ładunkiem był materiał skalny, steatyt. Kontenery zawierały worki poliestrowe na paletach, z białym materiałem skalnym deklarowanym jako „SOAP STONE”. Znajdowały się tam również paczki z szarą sproszkowaną substancją.

Jak podaje KAS, badanie spektometrem wykazało, że jest to heroina. Zawartość paczek potwierdziło również badanie testerem narkotykowym.

Narkotyki zabezpieczono jako dowód w sprawie. Dalsze czynności procesowe prowadzi CBŚP pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Działania polskich służb koordynował Europol.

Czynności śledcze prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku i funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji zapoczątkowało ujawnienie w grudniu 2018 roku na terenie portu w Rotterdamie, na statku, który płynął z Ameryki Południowej do Gdyni kontenera, w którym ukryte były pakunki zawierające 126 kilogramów kokainy o wartości rynkowej 28 milionów złotych. Ustalono, że przez Polskę przebiega jeden z kanałów przemytu dużej ilości kokainy z Ameryki Południowej i heroiny z Bliskiego Wschodu do państw Europy Zachodniej. Przemyt odbywał się pod przykrywką importu i eksportu legalnych towarów. Dzięki współpracy służ niemieckich, holenderskich i polskich udało się ustalić, że przygotowywany jest przez grupę przemyt kolejnego ładunku narkotyków, który miał trafić do Gdyni. Odkryte narkotyki trafić miały na obszar celny Unii Europejskiej, w tym do Belgii, Holandii oraz Niemiec.

Na początku marca na terenie Belgii, Holandii, Turcji i Polski odbyła się koordynowaj przez Europol akcja zatrzymań podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.  Łącznie zatrzymano 13 osób, w tym w Polsce 37-letniego mężczyznę, mieszkańca województwa małopolskiego. Przedstawiono mu zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty udziału w przemycie znacznej ilości środków odurzających w postaci kokainy w ilości 126 kilogramów oraz heroiny w ilości 275 kilogramów.

 

 

 

 

 

Tagi: przemyt, narkotyki, KAS
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 February

Zmarł Janusz Sikorski; był korespondentem wojennym, jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej, obieżyświatem i łowcą przygód, wokalistą i instrumentalistą, poetą i kompozytorem, publicystą i współautorem (wraz z Markiem Szurawskim) nadawanej przez kilka lat au
poniedziałek, 27 lutego 1995
Zakończył się w Krakowie VII Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties 88", Grand Prix festiwalu zdobył zespół "Packet" kierowany przez Mirosława Peszkowskiego.
sobota, 27 lutego 1988