TYP: a1

Sztuczna inteligencja w MW?

czwartek, 11 lutego 2021
Anna Ciężadło

Niedawno na ORP „Wodnik” zainstalowano Navdec - nawigacyjny system wspomagania decyzji w sytuacjach kolizyjnych na morzu. Warto podkreślić, że jest to pierwszy okręt Marynarki Wojennej RP wyposażony w takie wspomaganie. Dzięki współpracy ze spółką spin-out, w skład której weszli pracownicy Akademii Morskiej pod kierunkiem kpt. Piotra Wołejszy możliwe było włączenie systemu do zintegrowanego mostka „Wodnika”.  

Z cywila do armii

Zwykle wynalazki przebywają dokładnie odwrotną drogę: najpierw służą celom wojskowym i dopiero po pewnym czasie trafiają „pod strzechy”. Tym razem jednak było inaczej: system wspomagania Navdec został zamontowany na ORP „Wodnik” w grudniu 2020 roku, a wcześniej, już od 2017 roku, montowano go na statkach cywilnych – korzystały z nich między innymi promy Polferries oraz jednostki Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.  

ORP „Wodnik” został wybrany nieprzypadkowo – statek służy do praktycznego szkolenia kadr Marynarki Wojennej RP i odbywania praktyk nawigacyjnych oraz technicznych. Pływa po różnorodnych akwenach w zmiennych warunkach, co stwarza szerokie możliwości przetestowania systemu Navdec.

Made in Poland

Warto podkreślić, że jest to pierwszy na świecie system nawigacyjny służący do zapobiegania kolizjom w ruchu morskim. Navdec to polski wynalazek – jego autorami są naukowcy z zespołu prof. Zbigniewa Pietrzykowskiego z Akademii Morskiej w Szczecinie. Innowacyjne funkcje, jakie oferuje system, mają zgłoszenia patentowe zarówno w Polsce jak i za granicą.

Navdec rejestruje dane dotyczące aktualnej pozycji jednostki, a w razie zagrożenia kolizją z innym obiektem proponuje zmianę kursu na bezpieczny. System znacząco zwiększa możliwości standardowo montowanych urządzeń i w czasie rzeczywistym opracowuje rozwiązania zapewniające bezpieczną nawigację. Może też stanowić część systemu nawigacji jednostek autonomicznych.

Warto przypomnieć, że około 90 proc. wszystkich zatonięć statków spowodowanych jest błędem ludzkim. Dzięki wspomaganiu ze strony systemu Navdec będzie można zapobiec wielu takim wydarzeniom w przyszłości. 

 

Tagi: Marynarka Wojenna, Navdec, Akademia Morska, sztuczna inteligencja, nawigacja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 May

Po wielu latach postoju w Jastarni, we Władysławowie rozpoczyna się remont jachtu "Generał Zaruski".
wtorek, 31 maja 2005
Wystartowały regaty The Transat (dawny OSTAR) z Plymouth do Bostonu; w klasie trimaranów regaty wygrał Michel Desjoyeaux w czasie 8 dni, 8 godzin, 29 minut i 55 sekund.
poniedziałek, 31 maja 2004
Z okolic Wysp Kanaryjskich na tratwie "Ju-Fu" wyruszyła w rejs przez Atlantyk polska załoga pod dowództwem Krzysztofa Opieli; żeglarze dotarli do Juan w Puerto Rico, po 81 dniach żeglugi i przebyciu około 3000 Mm.
niedziela, 31 maja 1992
Zmarł Zbigniew Krasnodębski - zasłużony działacz żeglarski, wcześniej żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz Yacht Klubu Polski, Głównej Komisji Turystyki Żeglarskiej PZŻ.
piątek, 31 maja 1991