TYP: a1

STS Fryderyk Chopin dopłynął do Cabo de São Vicente

poniedziałek, 30 września 2019
Anna Ciężadło

 

W ubiegły piątek STS Fryderyk Chopin dopłynął do południowo-zachodniego krańca Europy, czyli do portugalskiego Cabo de São Vicente - Przylądka Św. Wincentego. Co ciekawe, w żargonie żeglarskim miejsce to nazywane jest niekiedy Przylądkiem Ciepłych Gaci. Ta intrygująca nazwa wywodzi się od faktu, iż jest to punkt, w którym płynąc z Europy przechodzi się z cieplejszej do znacznie chłodniejszej strefy klimatycznej.

 

Dopływając do portu w Cabo de São Vicente, STS Chopin zakończył pierwszy etap swojej tradycyjnej, jesienno-zimowej wyprawy na półkulę zachodnią. Po drodze Chopin odwiedził porty siedmiu państw: Danii, Norwegii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii oraz Portugali. Podczas trwania tego etapu nasz bryg przepłynął przepłynął 2740 Mm, pięciokrotnie zmieniając załogę. Teraz jednostka spędzi półtora miesiąca na Morzu Sródziemnym, pływając kabotażowo na trasie Malaga – Alicante. Po tym czasie rozpoczie się kolejny etap podróży: przeskok przez Atlantyk na Karaiby.

 

 

Tagi: Chopin, STS Fryderyk Chopin, Portugalia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924