TYP: a1

Srebrny Sekstant dla Joanny Pajkowskiej i Uwe Rottgeringa

wtorek, 2 stycznia 2018
Informacja prasowa

Srebrny Sekstant i Nagroda Honorowa Rejs Roku 2017 przypadły Joannie Pajkowskiej, za zwycięski, wspólnie z Uwe Rottgeringiem start w transatlantyckich regatach TWOSTAR 2017. Jury nagrody ostatecznie oceniało 13 wypraw o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności.

[t][/t] [s]Fot. Fundacja 4 Kontynenty[/s]

Oceniając start Joanny Pajkowskiej i Uwe Rottgeringa jury uznało, że regaty TWOSTAR 2017 przebiegały w wyjątkowo ciężkich warunkach pogodowych – uznanych za najtrudniejsze w całej 60-letniej historii regat OSTAR/TWOSTAR. Żeglarze zmagali się ze sztormowymi wiatrami o prędkości 60 węzłów i 15-metrowymi falami. Północny Atlantyk pokonał tym razem większość startujących żeglarzy – z 21 jachtów które ruszyły na trasę z Plymouth (w konkurencji jedno i dwuosobowej) do mety w Newport dotarło zaledwie 7 (4 jachty zatonęły). Startujący na 40-stopowym jachcie „Rote 66” kapitanowie Joanna Pajkowska i Uwe Rottgering, trasę liczącą 3301 Mm pokonali w czasie 20 dni 22 godzin i 43 minut. Mimo uszkodzeń jachtu – ucierpiał m.in. grot, zawiodła elektronika – po prowizorycznych naprawach udało się załodze uzyskać znakomity wynik i odnieść zwycięstwo. Był to drugi już start kapitan Pajkowskiej w regatach Twostar (w 1986 roku awaria jachtu przeszkodziła w ukończeniu wyścigu), dwukrotnie 2 także z powodzeniem startowała w transatlantyckich regatach samotników OSTAR (2000, 2003). Start w Ostar zaliczył wcześniej także Uwe Rottgering (2009).

Drugą Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2017” przyznano Janowi Pietrzakowi – kapitanowi rodzinnej, wokółziemskiej żeglarskiej eskapady na jachcie „Double Helix”. Zamknięcia wielkiego kręgu dokonał z żoną Ewą. Załogę uzupełniali na niektórych odcinkach krewni i znajomi. Wystartowali siedem lat temu z Barbados, dwa sezony spędzili na Karaibach skąd dotarli na Florydę, później do krajów Ameryki Środkowej i Południowej by przez Panamę przejść na Pacyfik. Z Galapagos po pokonaniu 3000 Mm dotarli na Markizy, dalej wyspy Oceanii, Australia, wybrzeża Indonezji, Borneo, Malezji, Tajlandia. Dalej trasa przez Ocean Indyjski, Morze Czerwone do Suezu i na Morze Śródziemne. Wybrzeża i wyspy Grecji, Włoch, Hiszpanii przez Gibraltar na Kanary. Wokółziemską pętle zamknęli w miejscu skąd wyruszyli – w styczniu 2017 zakończyli wyprawę na Barbados. Żeglarstwo jako sposób na życie – smakowanie świata z pokładu łódki – to w opinii Jury jedna z ważnych przesłanek leżących u podstaw ustanowienia Nagród Rejsu Roku.

Trzecią Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2017” przyznano kapitanowi Lechowi Stochowi za start i zwycięstwo w zyskujących popularność regatach „Setką przez Atlantyk”. Pokonanie Atlantyku zajęło Lechowi Stochowi 22 dni 13 godzin 43 minuty, stając się rekordem wyścigu.

Postanowiło także wyróżnić trzy kolejne żeglarskie projekty:

- kpt. Piotra Kuźniara, który tym razem po doprowadzeniu jachtu z Cherbourga do Polski (ostatni etap pierwszej części projektu Patagonia – Polska – Patagonia), zaliczył powrotną trasę wzdłuż Atlantyku ze Szczecina do Ushuaia. Wyróżnienie kpt. Kuźniar otrzymał za profesjonalizm i dusze eksploratora.

- kpt. Michała Palczyńskiego  za projekt „Arktyczna Rozgrzewka 2017” na s/y „Crystal”, stanowiący preludium planowanej wyprawy przez Northwest Passage.

- kpt. Marka Rajtara za eksplorację na s/y „Sifu of Avon” archipelagu Svalbard z zamknięciem koła wokół Spitsbergenu, dokonanego w warunkach wyjątkowo obfitego zalodzenia. 

Tagi: Srebrny Sekstant, wyprawa, Joanna Pajkowska, Rejs Roku
TYP: a3
0 1
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 October

Przy umiarkowanym wietrze, ale gęstej mgle na półkę skalną w okolicy Gotlandii wszedł s/y "Mokotów"; jacht odratowano.
środa, 5 października 1983
Start w Saint Malo 1 edycji Route du Rhum.
czwartek, 5 października 1978
Z Rio de Janeiro pod dowództwem Wojciecha Białego wypłynęła szalupa "Rozumek" biorąc kurs na Cape Town.
niedziela, 5 października 1969