TYP: a1

Rozpoczęcie etapowego 6-letniego rejsu dookoła świata

środa, 11 kwietnia 2018
Informacja prasowa

W poniedziałek (9 kwietnia br.) kapitan Michał Palczyński oraz Ola Rapp wyruszyli w Etapowy 6-letni Rejs Dookoła Świata. Plany zakładają m.in. przepłynięcie Przejścia Północno-Zachodniego tego lata, a w kolejnych długą eksplorację wysepek Oceanu Pacyficznego. Rejs został zaplanowany przez kapitana Palczyńskiego i odbywa się na tym samym jachcie, na którym kapitan już raz opłynął świat w latach 2013-2016.

 

Założenia rejsu:

Założeniem wyprawy jest niespieszne opłynięcie świata. Załoga chce płynąć przez świat, delektując się nim w rzadko odwiedzanych zakątkach globu, jednocześnie trzymając się zasad odpowiedzialnej turystyki. Podczas rejsu Michał i Ola wraz z wymiennymi załogami odwiedzą 57 państw i przepłyną 65 tys. mil morskich. To tak jakby trzykrotnie okrążali Ziemię po równiku!

 

Najwięcej czasu jacht „Crystal” spędzi na Pacyfiku. Zaplanowano tam dotarcie do 34 państw i przepłynięcie 47 tysięcy mil morskich. Wody i rajskie wyspy Pacyfiku, w tym Hawaje, Polinezja Francuska, Mikronezja będą eksplorowane przez ponad 3 lata. Szczegółowy opis trasy jest dostępny poniżej oraz na stronie wyprawy: https://www.skiff.pl/dookola-swiata-przez-przejscie-polnocno-zachodnie-2018-2024.html.

Dodatkowym celem wyprawy będzie także odkrywanie ciekawych akcentów polskich w miejscach, do których dotrze wyprawa. – Polacy są wszędzie! Tak często się mówi, a moja dotychczasowe ponad 15-letnie doświadczenie żeglarskie tylko to potwierdza. Nawet w zeszłym roku, w trakcie wyprawy Arktyczna Rozgrzewka, na odległym arktycznym Jan Mayen znaleźliśmy akcenty polskie! To naprawdę fascynujące, że nasi rodacy już dawno docierali do odległych zakątków świata i przyczyniali się do ich rozwoju, zapisując swój ślad w historii. Chcemy docierać do takich śladów i opowiadać o tym innym, powiedział Michał Palczyński, kapitan jachtu „Crystal”.

 

Informacje z wyprawy będą regularnie pojawiały się na stronie rejsu – www.skiff.pl oraz na Fanpage Rejs Dookoła Świata na Facebook, tam też będzie można śledzić kolejne fazy wyprawy.

 

Pierwszym etapem podróży jest jedno z największych żeglarskich wyzwań we współczesnym żeglarstwie - przepłyniecie jachtem żaglowym Przejścia Północno-Zachodniego ze wschodu na zachód, czyli opłynięcie kontynentu amerykańskiego od północy. -To wielkie wyzwanie żeglarskie. Niewielu jachtom udało się ten szlak przepłynąć, wierzę, że nasza „Crystal” będzie kolejnym, który tego dokona, powiedział przed wypłynięciem z Lizbony Michał Palczyński, pomysłodawca wyprawy i kapitan jachtu.

Jacht „Crystal” to sprawdzona jednostka, którą kapitan Palczyński doskonale poznał w czasie poprzednich wypraw. Zdaniem kapitana jest jedną z najlepiej w Polsce wyposażonych jednostek oceanicznych.  https://www.skiff.pl/o-jachcie.html. Jacht ma na pokładzie wszystkie urządzenia gwarantujące bezpieczną żeglugę i komfort załodze, a wiele z nich jest zdublowanych dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

„Crystal” na ponad 6 lat zamieni się w dom dla organizatorów rejsu. Podróż stanie się ich codziennym życiem. Wyprawa to marzenie Michała i Oli. Bazują na własnym doświadczeniu żeglarsko-podróżniczym, a przygotowanie do rejsu trwały ponad 2 lata. Chcą dzielić się alternatywnym sposobem życia i podróżowania, jakie wybrali, a także promować żeglowanie jako sposób zwiedzania świata. Dołączyć do nich może każdy, niezależnie od posiadanego stopnia żeglarskiego. Więcej o możliwości dołączenia do załogi można znaleźć na stronie internetowej wyprawy.

 

Michał Palczyński - rocznik 1981, kapitan jachtu Crystal, żeglujący po morzach od 15 lat i od 10 lat praktycznie mieszkający na jachcie. W latach 2013-2016 po raz pierwszy opłynął świat, za co dostał III Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2016”. W 2017 roku odbył półroczną wyprawę Arktyczna Rozgrzewka, w trakcie której dotarł swoim jachtem na Spitsbergen i do Grenlandii Wschodniej, spędzając 71 dni w Arktyce. Rejs ten został wyróżniony przez Jury Rejsu Roku 2017 oraz Kapitułę Kolosów w kategorii Żeglarstwo Kolosy 2017. Do tej pory na jachcie Crystal odwiedził 73 kraje i pokonał ponad 130 tys. Mm. Zorganizował już ponad 200 rejsów.

 

Ola Rapp - rocznik 1983, jachtowy sternik morski. Od kilku lat konsekwentnie realizuje swoje marzenia: przepłynięcie Atlantyku na żaglowcu, dotarcie przed trzydziestką do Nowej Zelandii, buddyjskie odosobnienie w trakcie prawie 4-miesięcznej podróży dookoła świata. Wszystkie dotychczasowe decyzje doprowadziły ją do momentu, kiedy trzeba było wybrać albo praca marzenie na lądzie albo życie marzenie w morskiej podróży. Wierzy, że warto żyć odważnie i nie ma rzeczy niemożliwych, tylko źle zaplanowane. Do tej pory odwiedziła 42 kraje i mieszkała w 4.

Termin rejsu: 7 kwietnia 2018 – grudzień 2024                          

Trasa rejsu wg lat:

2018: Portugalia – Islandia – Irlandia – Grenlandia – Przejście Północno-Zachodnie – Kanada – USA

2019: USA – Meksyk – San Salwador – Kostaryka – Ekwador – Wys. Wielkanocna – Pitcairn – Gambier – Polinezja Francuska (m.in. Thaiti, Australs, Bora Bora) – Hawaje

2020: Hawaje - Polinezja (m.in. Thaiti, Australs, Bora Bora, Samoa) – Kiribati - Mikronezja (m.in. Ponape, Palau)

2021: Mikronezja – Filipiny – Indonezja – Australia – Tasmania

2022: Tasmania – Wys. Macquarie – Nowa Zelandia – Wys. Chatham – Polinezja Francuska (m.in. Rapa, Gambier, Markizy) – Niue - Tonga – Vanuatu

2023: Wys. Salomona - Papua Nowa Gwinea – Guam – Japonia – Wietnam – Singapur – Malezja - Tajlandia

2024: Sri Lanka – Malediwy – Indie – Morze Czerwone (m.in. Egipt, Turcja) – Morze Śródziemne (m.in. Grecja, Malta, Francja, Hiszpania, Portugalia)

Tagi: rejs, Michał Palczyński
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 May

Wyruszył w rejs Willy de Roos na stalowym keczu "Williwaw"; przekroczył północny krąg polarny, żeglował wzdłuż zachodniego brzegu Grenlandii, przeszedł Przejście Północno-Zachodnie i dookoła Alaski, dotarł do Vancouver w Kanadzie.
sobota, 21 maja 1977
W Warszawie zmarł Leonid Teliga, pierwszy polski samotny żeglarz, który w okresie powojennym opłynął kulę ziemską na jachcie "Opty".
piątek, 21 maja 1971
Na jachcie "Tilikum", przebudowanym kanoe z cedrowego drzewa, w okołoziemski rejs wypłynął John C. Voss.
wtorek, 21 maja 1901
W suchym doku w Greenwich, w trakcie remontu częściowo spłonął kliper "Cutty Sark".
poniedziałek, 21 maja 2007