TYP: a1

Rozpoczęcie etapowego 6-letniego rejsu dookoła świata

środa, 11 kwietnia 2018
Informacja prasowa

W poniedziałek (9 kwietnia br.) kapitan Michał Palczyński oraz Ola Rapp wyruszyli w Etapowy 6-letni Rejs Dookoła Świata. Plany zakładają m.in. przepłynięcie Przejścia Północno-Zachodniego tego lata, a w kolejnych długą eksplorację wysepek Oceanu Pacyficznego. Rejs został zaplanowany przez kapitana Palczyńskiego i odbywa się na tym samym jachcie, na którym kapitan już raz opłynął świat w latach 2013-2016.

 

Założenia rejsu:

Założeniem wyprawy jest niespieszne opłynięcie świata. Załoga chce płynąć przez świat, delektując się nim w rzadko odwiedzanych zakątkach globu, jednocześnie trzymając się zasad odpowiedzialnej turystyki. Podczas rejsu Michał i Ola wraz z wymiennymi załogami odwiedzą 57 państw i przepłyną 65 tys. mil morskich. To tak jakby trzykrotnie okrążali Ziemię po równiku!

 

Najwięcej czasu jacht „Crystal” spędzi na Pacyfiku. Zaplanowano tam dotarcie do 34 państw i przepłynięcie 47 tysięcy mil morskich. Wody i rajskie wyspy Pacyfiku, w tym Hawaje, Polinezja Francuska, Mikronezja będą eksplorowane przez ponad 3 lata. Szczegółowy opis trasy jest dostępny poniżej oraz na stronie wyprawy: https://www.skiff.pl/dookola-swiata-przez-przejscie-polnocno-zachodnie-2018-2024.html.

Dodatkowym celem wyprawy będzie także odkrywanie ciekawych akcentów polskich w miejscach, do których dotrze wyprawa. – Polacy są wszędzie! Tak często się mówi, a moja dotychczasowe ponad 15-letnie doświadczenie żeglarskie tylko to potwierdza. Nawet w zeszłym roku, w trakcie wyprawy Arktyczna Rozgrzewka, na odległym arktycznym Jan Mayen znaleźliśmy akcenty polskie! To naprawdę fascynujące, że nasi rodacy już dawno docierali do odległych zakątków świata i przyczyniali się do ich rozwoju, zapisując swój ślad w historii. Chcemy docierać do takich śladów i opowiadać o tym innym, powiedział Michał Palczyński, kapitan jachtu „Crystal”.

 

Informacje z wyprawy będą regularnie pojawiały się na stronie rejsu – www.skiff.pl oraz na Fanpage Rejs Dookoła Świata na Facebook, tam też będzie można śledzić kolejne fazy wyprawy.

 

Pierwszym etapem podróży jest jedno z największych żeglarskich wyzwań we współczesnym żeglarstwie - przepłyniecie jachtem żaglowym Przejścia Północno-Zachodniego ze wschodu na zachód, czyli opłynięcie kontynentu amerykańskiego od północy. -To wielkie wyzwanie żeglarskie. Niewielu jachtom udało się ten szlak przepłynąć, wierzę, że nasza „Crystal” będzie kolejnym, który tego dokona, powiedział przed wypłynięciem z Lizbony Michał Palczyński, pomysłodawca wyprawy i kapitan jachtu.

Jacht „Crystal” to sprawdzona jednostka, którą kapitan Palczyński doskonale poznał w czasie poprzednich wypraw. Zdaniem kapitana jest jedną z najlepiej w Polsce wyposażonych jednostek oceanicznych.  https://www.skiff.pl/o-jachcie.html. Jacht ma na pokładzie wszystkie urządzenia gwarantujące bezpieczną żeglugę i komfort załodze, a wiele z nich jest zdublowanych dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

„Crystal” na ponad 6 lat zamieni się w dom dla organizatorów rejsu. Podróż stanie się ich codziennym życiem. Wyprawa to marzenie Michała i Oli. Bazują na własnym doświadczeniu żeglarsko-podróżniczym, a przygotowanie do rejsu trwały ponad 2 lata. Chcą dzielić się alternatywnym sposobem życia i podróżowania, jakie wybrali, a także promować żeglowanie jako sposób zwiedzania świata. Dołączyć do nich może każdy, niezależnie od posiadanego stopnia żeglarskiego. Więcej o możliwości dołączenia do załogi można znaleźć na stronie internetowej wyprawy.

 

Michał Palczyński - rocznik 1981, kapitan jachtu Crystal, żeglujący po morzach od 15 lat i od 10 lat praktycznie mieszkający na jachcie. W latach 2013-2016 po raz pierwszy opłynął świat, za co dostał III Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2016”. W 2017 roku odbył półroczną wyprawę Arktyczna Rozgrzewka, w trakcie której dotarł swoim jachtem na Spitsbergen i do Grenlandii Wschodniej, spędzając 71 dni w Arktyce. Rejs ten został wyróżniony przez Jury Rejsu Roku 2017 oraz Kapitułę Kolosów w kategorii Żeglarstwo Kolosy 2017. Do tej pory na jachcie Crystal odwiedził 73 kraje i pokonał ponad 130 tys. Mm. Zorganizował już ponad 200 rejsów.

 

Ola Rapp - rocznik 1983, jachtowy sternik morski. Od kilku lat konsekwentnie realizuje swoje marzenia: przepłynięcie Atlantyku na żaglowcu, dotarcie przed trzydziestką do Nowej Zelandii, buddyjskie odosobnienie w trakcie prawie 4-miesięcznej podróży dookoła świata. Wszystkie dotychczasowe decyzje doprowadziły ją do momentu, kiedy trzeba było wybrać albo praca marzenie na lądzie albo życie marzenie w morskiej podróży. Wierzy, że warto żyć odważnie i nie ma rzeczy niemożliwych, tylko źle zaplanowane. Do tej pory odwiedziła 42 kraje i mieszkała w 4.

Termin rejsu: 7 kwietnia 2018 – grudzień 2024                          

Trasa rejsu wg lat:

2018: Portugalia – Islandia – Irlandia – Grenlandia – Przejście Północno-Zachodnie – Kanada – USA

2019: USA – Meksyk – San Salwador – Kostaryka – Ekwador – Wys. Wielkanocna – Pitcairn – Gambier – Polinezja Francuska (m.in. Thaiti, Australs, Bora Bora) – Hawaje

2020: Hawaje - Polinezja (m.in. Thaiti, Australs, Bora Bora, Samoa) – Kiribati - Mikronezja (m.in. Ponape, Palau)

2021: Mikronezja – Filipiny – Indonezja – Australia – Tasmania

2022: Tasmania – Wys. Macquarie – Nowa Zelandia – Wys. Chatham – Polinezja Francuska (m.in. Rapa, Gambier, Markizy) – Niue - Tonga – Vanuatu

2023: Wys. Salomona - Papua Nowa Gwinea – Guam – Japonia – Wietnam – Singapur – Malezja - Tajlandia

2024: Sri Lanka – Malediwy – Indie – Morze Czerwone (m.in. Egipt, Turcja) – Morze Śródziemne (m.in. Grecja, Malta, Francja, Hiszpania, Portugalia)

Tagi: rejs, Michał Palczyński
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898