TYP: a1

Rekordowy wyczyn barku Europa

wtorek, 23 czerwca 2020
Z mediów/Żaglowce.info

Że holenderscy żeglarze nie mieli sobie równych to wiemy – ale odnosiło się to do czasów odkryć a potem kolonialnych. Okazuje się, że i dziś Holendrzy potrafią pokazać światu, czym jest żeglowanie. 

 

Holenderski bark Europa pandemia zastała w Ushuaia, gdzie żaglowiec stacjonował po zakończeniu sezonu rejsów antarktycznych, a przed podróżą do Australii i Nowej Zelandii. Załoga postanowiła wracać do domu. Jednak żeby wrócić, trzeba pokonać cały Atlantyk! Do odważnych jednak świat należy -  27 marca 2020 roku Europa podniosła kotwicę zaczynając długi rejs do domu. Do rodzimego portu w Scheveningen trzymasztowy żaglowiec dowodzony przez kapitana Erika Kasteloo wpłynął 80 dni później, 16 czerwca 2020 roku, po pokonaniu dystansu ponad 10 000 mil morskich, będąc ostatnim z holenderskich historycznych jednostek, które wróciły do domu w czasach pandemii. Co niezwykłe, ponad stuletni żaglowiec niemal całą trasę pokonał pod żaglami i bez zawijania do portów! Silnik załoga uruchomiła dopiero w Kanale Angielskim. To niezwykły wyczyn w powojennej historii żeglugi. 

SV Europa to trzymasztowy bark zbudowany w 1911 roku w stoczni w Hamburgu. Pierwotna nazwa żaglowca to Senator Brockes. Pierwotnie statek był latarniowcem (na Morzu Północnym) i pełnił tę funkcję do lat 70. XX wieku. W latach 1987-1993 został gruntownie przebudowany w Holandii na trzymasztowy bark. Od tamtego czasu uczestniczy w regatach i zlotach żaglowców. Na pokładzie Europy pływa młodzież z dziesięciu krajów świata. Charakterystyczną cechą Europy jest zestaw dodatkowych żagli bocznych - lizeli, dzięki którym możliwe jest osiąganie większych prędkości. Z tego powodu powstał przydomek:Włóczęga Oceanów. "Europa" ze względu na piękną sylwetkę grała w filmie i tworzyła tło dla opery Latający Holender. 

 

Tagi: bark Europa, rekord, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882