TYP: a1

Rekordowy wyczyn barku Europa

wtorek, 23 czerwca 2020
Z mediów/Żaglowce.info

Że holenderscy żeglarze nie mieli sobie równych to wiemy – ale odnosiło się to do czasów odkryć a potem kolonialnych. Okazuje się, że i dziś Holendrzy potrafią pokazać światu, czym jest żeglowanie. 

 

Holenderski bark Europa pandemia zastała w Ushuaia, gdzie żaglowiec stacjonował po zakończeniu sezonu rejsów antarktycznych, a przed podróżą do Australii i Nowej Zelandii. Załoga postanowiła wracać do domu. Jednak żeby wrócić, trzeba pokonać cały Atlantyk! Do odważnych jednak świat należy -  27 marca 2020 roku Europa podniosła kotwicę zaczynając długi rejs do domu. Do rodzimego portu w Scheveningen trzymasztowy żaglowiec dowodzony przez kapitana Erika Kasteloo wpłynął 80 dni później, 16 czerwca 2020 roku, po pokonaniu dystansu ponad 10 000 mil morskich, będąc ostatnim z holenderskich historycznych jednostek, które wróciły do domu w czasach pandemii. Co niezwykłe, ponad stuletni żaglowiec niemal całą trasę pokonał pod żaglami i bez zawijania do portów! Silnik załoga uruchomiła dopiero w Kanale Angielskim. To niezwykły wyczyn w powojennej historii żeglugi. 

SV Europa to trzymasztowy bark zbudowany w 1911 roku w stoczni w Hamburgu. Pierwotna nazwa żaglowca to Senator Brockes. Pierwotnie statek był latarniowcem (na Morzu Północnym) i pełnił tę funkcję do lat 70. XX wieku. W latach 1987-1993 został gruntownie przebudowany w Holandii na trzymasztowy bark. Od tamtego czasu uczestniczy w regatach i zlotach żaglowców. Na pokładzie Europy pływa młodzież z dziesięciu krajów świata. Charakterystyczną cechą Europy jest zestaw dodatkowych żagli bocznych - lizeli, dzięki którym możliwe jest osiąganie większych prędkości. Z tego powodu powstał przydomek:Włóczęga Oceanów. "Europa" ze względu na piękną sylwetkę grała w filmie i tworzyła tło dla opery Latający Holender. 

 

Tagi: bark Europa, rekord, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872