TYP: a1

Radosław Kowalczyk w regatach UK Mini Fastnet 6.50

wtorek, 17 maja 2011
Informacja prasowa

Fot. Marek Wilczek
Po starcie w regatach z cyklu Pucharu Świata klasy Mini 6.50 we Włoszech i Francji, Radosław Kowalczyk z YACHT KLUBU POLSKI ŚWINOUJŚCIE wystartował w jednych z najtrudniejszych regat tej klasy, regatach UK MINI FASTNET 6.50 organizowanych przez Royal Western Yacht Club of England.


Ostatni Fastnet odbył się w roku 2009. Tegoroczna trasa wyścigu, pełnomorskich regat klasy Mini 6.50 - UK Fastnet, rozpoczyna się w Plymouth i prowadzi przez Eddystone Rock, Bishop's Rock, Fastnet Rock, Conninberg Light Vessel z powrotem do Plymouth na dystansie około 565 mil morskich.

Aby wystartować w tych regatach, Radek wraz z Krzysztofem Kołakowskim z Klubu Żeglarskiego Ostróda, Tomkiem Starmachem (wspomagającym wszystkie starty z lądu) oraz zapasami i częściami zamiennymi wyruszyli z mety ostatnich regat we Francji przez wody Zatoki Biskajskiej, Brest i Kanał Angielski do Plymouth. Załadowani do granic możliwości przepłynęli bezpiecznie i stawili się na czas w Anglii.

Jest to kolejny, tym razem dwuosobowy, wraz z Krzysztofem, start w regatach zaliczanych do eliminacji wyścigu Mini Transat z Francji do Brazylii. Warunkiem startu w prestiżowych regatach oceanicznych jest zaliczenie startu w trzech regatach klasy Mini oraz samotny rejs na trasie o długości 1.000 mil morskich.

Udział w kolejnych regatach to nie tylko rywalizacja z startującymi zawodnikami, ale także wyścig z czasem. Pierwszych trzech żeglarzy, którzy spełnią w tym sezonie wszystkie wyżej wymienione warunki dostanie tzw. „dziką kartę” umożliwiającą start w Mini Transat.

Wsparcie meteorologiczne przed obecnymi regatami zapewnia kpt. Maciej Sobolewski z YKP ŚWINOUJŚCIE.

Zarząd YKP ŚWINOUJŚCIE


Zdjęcia: Tomasz Starmach
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 July

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877