TYP: a1

Przekop Mierzei pod znakiem zapytania?

poniedziałek, 2 września 2019
Z mediów

Czy przekop Mierzei Wiślanej stanie pod znakiem zapytania? W piątek senator Jerzy Wcisło z PO poinformował, że Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nie będzie finansować pogłębienia toru wodnego w porcie Elbląg. Miał to być jeden z elementów inwestycji.

 

Ta sensacyjna wiadomość ma wynikać z odpowiedzi, jaką senator Wcisło otrzymał od ministerstwa na zapytanie w tej sprawie. Z odpowiedzi, jak podaje Gazeta Wyborcza wynika,  że zdaniem ministerstwa pogłębienie toru nie leży w jego gestii, tylko powinno być sfinansowane przez port w Elblągu: „W przypadku inwestycji portowych będzie to zadanie w gestii zarządu portu, dlatego też nie znajduje się we wspomnianym programie. Podmiotem zarządzającym portem Elbląg jest Zarząd Portu Morskiego Elbląg spółka zoo". Jednym słowem, rząd nie zamierza sfinansować tej inwestycji, za to ministerstwo proponuje, aby władze Elbląga oraz zarząd portu wystąpili o środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmii i Mazur.

Rewelacje senatora Wcisło były  prezentowane w piątek na konferencji prasowej. Był na niej obecny również Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski. W czerwcowym numerze „Morza” przytaczaliśmy jego wypowiedź – wyrażając poparcie dla idei przekopu pan prezydent podkreślał, że aby w pełni wykorzystać szansę na rozwój gospodarczy, stworzoną przez inwestycję, równolegle potrzebne są inne prace. W tym planowane pogłębienie toru wodnego, na który, jak wyrażał nadzieję prezydent, znajdą się środki w budżecie państwa. – Zdziwiła mnie informacja dotycząca toru wodnego, bo znajduje się on na terenie rzeki Elbląg, a to są już wody morskie i zgodnie z ustawą o portach i przystaniach morskich, przy portach małych, takich jak port w Elblągu, tego typu infrastruktura jest finansowana ze skarbu państwa. Taką zapowiedź usłyszeliśmy też w kwietniu na spotkaniu z panem ministrem – zapewniał Witold Wróblewski na piątkowej konferencji.  

Na informację zareagowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, informując, że rewelacje pana senatora są manipulacją i akcją dezinformacyjną, w której udział biorą polskie media i politycy, a środki finasowe są zabezpieczone na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, pogłębienie toru wodnego na Zalewie Wiślanym oraz pogłębienie toru wodnego na rzece Elbląg.

 

Tagi: Mierzeja Wiślana, przekop, Elbląg
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: Ruskie mieszają
poniedziałek, 2 września 2019, 20:16 Skomentuj
0 0
Zbigniew Stankiewicz: Po co znak zapytania w tytule skoro ministerstwo dementuje informacje Pana senatora.
piątek, 13 września 2019, 16:31 Skomentuj
0 0