TYP: a1

Poszukiwania indonezyjskiego okrętu podwodnego

czwartek, 22 kwietnia 2021
Hanka Ciężadło

Trwa akcja poszukiwawcza zaginionej jednostki. Ministerstwo Obrony Indonezji podało informację, że w miejscu ostatniego zanurzenia okrętu zauważono unoszącą się na wodzie plamę ropy. Poszukiwania trwają od środy. Na razie bez skutku.

Co tam się stało?

Wiadomo, że jednostka Nanggala-402W prowadziła ćwiczenia torpedowe. W środę około 4.30 czasu lokalnego utracono z nią kontakt. Przedstawiciele indonezyjskiej marynarki sugerują, że mogło dojść do awarii okrętu podczas zanurzania.

Jak powiedział I admirał Julius Widjojono, pełniący funkcję rzecznika marynarki wojennej Indonezji, jednostce "nie udało się przekazać wyników tych manewrów zgodnie z oczekiwaniami”. Okręt liczy sobie 44 lata i jest produkcji niemieckiej.

Na ratunek

Nikt nie jest w stanie powiedzieć, co dokładnie było przyczyną wypadku – jednostka prawdopodobnie zatonęła wskutek awarii zasilania, ale na razie jest to jedynie hipoteza. W momencie ostatniego kontaktu okręt znajdował się około 100 kilometrów na północ od wyspy Bali. Na jego pokładzie przebywa 53 marynarzy.

Władze Indonezji poprosiły o pomoc w akcji ratunkowej inne państwa. Na ich apel natychmiast odpowiedziały Australia, Indie oraz Singapur. Wsparcie zaoferowały również Stany Zjednoczone, Rosja, Indie, Turcja, Niemcy oraz Francja.

Plama ropy

Co może oznaczać plama ropy, jaką zauważyli ratownicy? Trudno powiedzieć, w jaki sposób zinterpretować wyciek.

Być może dowodzi to poważnej awarii i uszkodzenia zbiorników, ale pojawiły się też trochę bardziej optymistyczne wnioski – niektórzy specjaliści sugerują, że paliwo zostało wypuszczone przez załogę celowo. Ma ono stanowić sygnał ratunkowy i pomóc służbom ratowniczym w zlokalizowaniu zaginionej jednostki.

Zdaniem marynarki wojennej Indonezji, jednostka może obecnie znajdować się na głębokości 600-800 metrów. Tę opinię podziela też australijski minister obrony Peter Dutton. Jeśli przypuszczenia się sprawdzą, będzie to oznaczało, że nalezy się liczyć z ogromnie trudną akcją ratunkową. Pozostaje mieć nadzieję, że mimo wszystko zakończy się ona sukcesem.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959