TYP: a1

Ponad tona materiałów wybuchowych z Tallboya uległa deflagracji

czwartek, 26 listopada 2020
Z mediów/PAP

Naukowcy z Politechniki Poznańskiej przeanalizowali przebieg neutralizacji bomby Tallboy. Badania pokazały, że ponad tona, czyli 37% materiału wybuchowego pocisku uległa deflagracji, czyli wypaleniu. Danych do analizy dostarczyło 17 czujników, rozmieszczonych w rejonie zalegania niewybuchu  - najdalszy znajdował się ok. 7 km od niego, przy świnoujskim gazoporcie.


Jak zapewne pamiętają nasi czytelnicy, unikatowa na skalę światową akcja neutralizacji Tallboya, jak potocznie nazywa się brytyjską bombę lotniczą DP 12000-lb, zalegającej na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu odbyła się 13 października. Akcję przeprowadzali nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców. Przygotowania do akcji trwały rok. Po tym, jak odkopano najsłabszą część korpusu bomby zainicjowano zdalnie proces deflagracji - oddziaływania na materiał wybuchowy systemem ładunku kumulacyjnego. To bardzo szybki proces palenia materiału, ale mniej dynamiczny niż detonacja. W planach było zniszczenie całego ładunku wybuchowego tą metodą, stało się jednak inaczej. Proces przeszedł w detonację, wybuch nie był jednak na tyle silny, by zagrozić życiu ludzi czy uszkodzić pobliską infrastrukturę. Zniszczył natomiast ładunek. Minerzy cały czas liczyli się z tym,  że deflagracja może przejść w detonację. - Oficjalny wynik po analizie danych z czujników sejsmicznych w Politechnice Poznańskiej wskazuje, że deflagracji uległo 37 proc. materiału wybuchowego. Dla nas to bardzo dużo – przekłada się to na ponad tonę materiału, który nie eksplodował, ale został usunięty w bezpieczniejszy sposób – w rozmowie z PAP poinformował dowódca operacji neutralizacji Tallboya kpt. mar. Piotr Nowak z 12. Dywizjonu Trałowców. 


Proces deflagracji nurkowie minerzy ze Świnoujścia stosują podczas neutralizacji podwodnych niewybuchów od 2013 r. czyli obecnie przy niemal każdym tego typu niebezpiecznym ładunku, metoda ta bowiem jest dużo bezpieczniejsza dla żołnierzy wykonujących zadanie oraz środowiska naturalnego.
Na Tallboya natrafiła we wrześniu ub. roku firma zajmująca się odszukiwaniem niebezpiecznych obiektów na torze wodnym Świnoujście-Szczecin przed jego pogłębieniem do 12,5 m. Przed neutralizacją konieczne było m.in. oczyszczenie rejonu wokół bomby. Wydobyto ponad 400 niebezpiecznych obiektów wybuchowych: min morskich typu Mark, bomb głębinowych WBD czy różnego typu amunicji artyleryjskiej.

 

Tagi: Tallboy, deflagracja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 August

Do Gdańska wpłynęła "Antica" z Jerzym Wąsowiczem i Andrzejem Sochajem po 6. latach żeglugi po różnych morzach świata. Żeglarze przebyli około 60 000 Mm, odwiedzając porty 38 krajów na wszystkich kontynentach
niedziela, 3 sierpnia 1997
Rozpoczęła się pierwsza edycja Mazurskiej Operacji Żagiel
piątek, 3 sierpnia 1979
W Anglii zmarł Joseph Conrad (Józef Korzeniowski), nasłynniejszy pisarz marynista
niedziela, 3 sierpnia 1924
W Kadyksie rozpoczął rejs Krzysztof Kolumb na czele eskadry trzech statków ("Santa Maria", "Nina", "Pinta") zakończony odkryciem nowego lądu; po trzech miesiącach żeglarze dotarli na Bahamy, w przekonaniu, że dotarli do Indii Zachodnich
sobota, 3 sierpnia 1492