TYP: a1

Pomyślmy o zmarłych - Cmentarz Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu

czwartek, 31 października 2019
Witold Tylec

W najbliższych dniach będziemy odwiedzać cmentarze. Dla ludzi, których historia życia była związana z morzem i Marynarką Wojenną RP, miejscem spoczynku jest Cmentarz Wojskowy Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu.  


Historia powstania cmentarza to rok 1936 i złożenie tam doczesnych szczątków Generała Gustawa Orlicz Dreszera, który zginął 16 lipca 1936 roku w katastrofie lotniczej na wodach Zatoki Gdańskiej. Życzeniem generała było być pochowanym nad polskim morzem. Jednakże z powodu wielu skandali obyczajowych za życia generała, na jego pochówek na oksywskim cmentarzu parafialnym nie zgodził się ówczesny proboszcz. Dlatego przyjaciele generała pośpiesznie odkupili grunty na oksywskim klifie nieopodal cmentarza i tam, w zbudowanym mauzoleum, złożono ciało generała. W 1938 roku z rozkazu Ministra Spraw Wojskowych utworzono w tym miejscu Cmentarz Marynarki Wojennej. 


We wrześniu 1939 roku pochowano tam poległych obrońców wybrzeża. W czasie II wojny światowej nastąpiła brutalna likwidacja cmentarza, łącznie z wysadzeniem mauzoleum i rabunkiem ciała generała Orlicza przez Niemców. Powojenna historia cmentarza to rok 1992 i rozkaz dowódcy garnizonu Gdynia o utworzeniu Cmentarza Wojskowego Marynarki Wojennej RP. Obecnie centralnym punktem tej nekropolii, położonej na wysokim oksywskim klifie z przepiękną panoramą na Zatokę Gdańską jest Kwatera Pamięci składająca się z grobowca adm. Unruga i jego małżonki, kontradmirałów Mieszkowskiego i Stankiewicza, komandora Przybyszewskiego, a obok 18 kwater ofiar stalinowskich zbrodni, oraz wielu innych grobów zasłużonych dla Marynarki Wojennej RP. 

A w najbliższy piątek, 1 listopada Pomorski Związek Żeglarski zaprasza kluby żeglarskie i wszystkich pasjonatów żagli chcących uczcić pamięć tych, którzy odeszli na wieczną wachtę, do uroczystego złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem „Zaginionych na morzu”, który znajduje się na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni (na wysokości restauracji Barracuda). Początek spotkania – godz. 10.

Tagi: Wszystkich Świętych, cmentarz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924