TYP: a1

"Polskie transatlantyki" w Szczecinie

piątek, 6 kwietnia 2012

TSS Stefan Batory
Od środy w Muzeum Narodowym w Szczecinie można oglądać niepublikowane wcześniej zdjęcia polskich transatlantyków. Na wystawie zatytułowanej "Polskie transatlantyki. Opowieści z ul. Polskiej 1", podziwiać można zdjęcia statków, które pływały pod polską banderą od lat 30. XX wieku.


W dwudziestoleciu międzywojennym Polska posiadała trzy parowe transatlantyki: "Polonię", "Pułaskiego" i "Kościuszkę". W latach 30. zbudowane zostały kolejne cztery, motorowe jednostki: "Piłsudski", "Batory", "Sobieski" i "Chrobry". W 1939 r. "Piłsudski" i "Chrobry" zostały zniszczone podczas działań wojennych. "Stefan Batory" został zbudowany już po wojnie i pływał do 1988 r. kiedy to został wycofany.

Wystawę tworzy 16 plansz, na których widnieją zdjęcia i informacje o ośmiu polskich transatlantykach. W Szczecinie wystawa została wzbogacona o trzy duże wykonane z drewna modele polskich transatlantyków: "Polonię", "Batorego" i model statku pasażersko-towarowego zamówionego we włoskiej stoczni w 1920 r. przez hrabiego Stanisława Ledóchowskiego.

Wystawę, która była już pokazywana w Gdyni i Sopocie, będzie można oglądać w Szczecinie do 20 czerwca 2012.

Źródło: Onet.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 March

W Sosnowcu urodził się Jerzy Porębski, znany szantymen, autor i kompozytor piosenek żeglarskich, jeden z członków zespołu "Stare Dzwony".
czwartek, 23 marca 1939
Został rozstrzelany w obozie koncentracyjnym Stutthof Tadeusz Ziółkowski, animator wychowania morskiego w Wolnym Mieście Gdańsk; w Polskim Klubie Żeglarskim organizował pierwsze kursy żeglarskie dla drużyn młodzieży akademickiej.
sobota, 23 marca 1940