TYP: a1

Polski kitesurfer zaginął na Morzu Czerwonym

sobota, 3 marca 2012
kitesurfer
Fot. Masterbrickert
Polski kitesurfer, Jan Lisewski, podjął próbę przepłynięcia z Egiptu do brzegów Arabii Saudyjskiej. Saudyjska Straż Przybrzeżna przechwyciła pierwszy sygnał SOS o godz. 17:00, drugi o 19:55. O godz. 20:12 zlokalizowano pozycję sportowca. W nocy z powodu ciemności i trudnych warunków pogodowych przerwano akcję ratunkową.


Mimo że akcję przerwano, a poszukiwania będą wznowione o świcie, utrzymujemy kontakt z właściwymi służbami. Cały nasz konsulat został podniesiony i pracuje w trybie kryzysowym - zapowiadał wczoraj ambasador Polski w Kairze Piotr Puchta. Dzisiaj rano poszukiwania zostały wznowione.

Jan Lisewski sam był organizatorem i nie angażował nikogo do pomocy, płynął bez asekuracji, tak jak w przypadku pokonywania Bałtyku. Jego zabezpieczeniem był wyłącznie międzynarodowy system ratownictwa morskiego SARSAT (Search and Rescue Satellite Aided Tracking). To urządzenie wysyła sygnał do jednostek ratowniczych, wskazując pozycję z dokładnością do czterech metrów.

Źródło: TVN24
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 March

W Sosnowcu urodził się Jerzy Porębski, znany szantymen, autor i kompozytor piosenek żeglarskich, jeden z członków zespołu "Stare Dzwony".
czwartek, 23 marca 1939
Został rozstrzelany w obozie koncentracyjnym Stutthof Tadeusz Ziółkowski, animator wychowania morskiego w Wolnym Mieście Gdańsk; w Polskim Klubie Żeglarskim organizował pierwsze kursy żeglarskie dla drużyn młodzieży akademickiej.
sobota, 23 marca 1940