TYP: a1

Polski kitesurfer zaginął na Morzu Czerwonym

sobota, 3 marca 2012
kitesurfer
Fot. Masterbrickert
Polski kitesurfer, Jan Lisewski, podjął próbę przepłynięcia z Egiptu do brzegów Arabii Saudyjskiej. Saudyjska Straż Przybrzeżna przechwyciła pierwszy sygnał SOS o godz. 17:00, drugi o 19:55. O godz. 20:12 zlokalizowano pozycję sportowca. W nocy z powodu ciemności i trudnych warunków pogodowych przerwano akcję ratunkową.


Mimo że akcję przerwano, a poszukiwania będą wznowione o świcie, utrzymujemy kontakt z właściwymi służbami. Cały nasz konsulat został podniesiony i pracuje w trybie kryzysowym - zapowiadał wczoraj ambasador Polski w Kairze Piotr Puchta. Dzisiaj rano poszukiwania zostały wznowione.

Jan Lisewski sam był organizatorem i nie angażował nikogo do pomocy, płynął bez asekuracji, tak jak w przypadku pokonywania Bałtyku. Jego zabezpieczeniem był wyłącznie międzynarodowy system ratownictwa morskiego SARSAT (Search and Rescue Satellite Aided Tracking). To urządzenie wysyła sygnał do jednostek ratowniczych, wskazując pozycję z dokładnością do czterech metrów.

Źródło: TVN24
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924