TYP: a1

Polski kitesurfer zaginął na Morzu Czerwonym

sobota, 3 marca 2012
kitesurfer
Fot. Masterbrickert
Polski kitesurfer, Jan Lisewski, podjął próbę przepłynięcia z Egiptu do brzegów Arabii Saudyjskiej. Saudyjska Straż Przybrzeżna przechwyciła pierwszy sygnał SOS o godz. 17:00, drugi o 19:55. O godz. 20:12 zlokalizowano pozycję sportowca. W nocy z powodu ciemności i trudnych warunków pogodowych przerwano akcję ratunkową.


Mimo że akcję przerwano, a poszukiwania będą wznowione o świcie, utrzymujemy kontakt z właściwymi służbami. Cały nasz konsulat został podniesiony i pracuje w trybie kryzysowym - zapowiadał wczoraj ambasador Polski w Kairze Piotr Puchta. Dzisiaj rano poszukiwania zostały wznowione.

Jan Lisewski sam był organizatorem i nie angażował nikogo do pomocy, płynął bez asekuracji, tak jak w przypadku pokonywania Bałtyku. Jego zabezpieczeniem był wyłącznie międzynarodowy system ratownictwa morskiego SARSAT (Search and Rescue Satellite Aided Tracking). To urządzenie wysyła sygnał do jednostek ratowniczych, wskazując pozycję z dokładnością do czterech metrów.

Źródło: TVN24
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 March

Na wodach San Diego tonie "One Australia" Johna Bertranda stając się pierwszym jachtem zatopionym podczas regat o Puchar Ameryki.
niedziela, 5 marca 1995
Wodowanie w Bilbao szkunera "Juan Sebastian de Elcano".
sobota, 5 marca 1927
Urodził się Zdzisław Michalski, generał brygady, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej; pierwsze uprawnienia żeglarskie zdobył w oflagu, gdzie przebywał jako oficer kampanii wrześniowej. W latach 1964-1969 pływał jako zastępca kapitana na "Zawiszy Czarnym". W
wtorek, 5 marca 1912