TYP: a1

Polscy policjanci w Chorwacji

środa, 21 lipca 2010
Paulina Wilk

Polscy policjanci w Chorwacji

W te wakacje nad bezpieczeństwem turystów wypoczywających w Chorwacji czuwać będą polscy policjanci. Dzięki umowie o współpracy policyjnej pomiędzy Polską i Chorwacją jeden patrol (dwójka policjantów) z Polski pomaga chorwackiej policji w sprawach dotyczących polskich obywateli, spędzających wakacje w adriatyckich kurortach.


Polscy funkcjonariusze przed wyjazdem przeszli specjalne szkolenia m.in. na temat międzynarodowych zasad wymiany informacji kryminalnych. Zaraz po przyjeździe wzięli również udział w krótkim szkoleniu konsularnym w polskiej ambasadzie w Zagrzebiu. Nasi stróże prawa spędzą w Chorwacji miesiąc. Ich główną bazą będzie chętnie odwiedzany przez polskich turystów Zadar. Jednak w razie potrzeby będą pomagali rodakom również w innych miejscowościach na chorwackim wybrzeżu.

To nie pierwszy raz, kiedy polscy funkcjonariusze wyjeżdżają do innego kraju, żeby pomagać lokalnej policji w sprawach dotyczących polskich obywateli. Polscy stróże prawa wyjechali m.in. do Wielkiej Brytanii oraz pomagali niemieckiej policji w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej cztery lata temu.

Wyjazd polskich policjantów to jeden z efektów polsko-chorwackiej umowy, dotyczącej współpracy w zwalczaniu przestępczości, która została podpisana 9 lipca b.r. w Dubrowniku. Polscy funkcjonariusze pojechali do Chorwacji po raz pierwszy, ale współpraca z chorwackimi policjantami ma być również kontynuowana w przyszłe wakacje.


źródło: www.mswia.gov.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942