TYP: a1

Polscy policjanci w Chorwacji

środa, 21 lipca 2010
Paulina Wilk

Polscy policjanci w Chorwacji

W te wakacje nad bezpieczeństwem turystów wypoczywających w Chorwacji czuwać będą polscy policjanci. Dzięki umowie o współpracy policyjnej pomiędzy Polską i Chorwacją jeden patrol (dwójka policjantów) z Polski pomaga chorwackiej policji w sprawach dotyczących polskich obywateli, spędzających wakacje w adriatyckich kurortach.


Polscy funkcjonariusze przed wyjazdem przeszli specjalne szkolenia m.in. na temat międzynarodowych zasad wymiany informacji kryminalnych. Zaraz po przyjeździe wzięli również udział w krótkim szkoleniu konsularnym w polskiej ambasadzie w Zagrzebiu. Nasi stróże prawa spędzą w Chorwacji miesiąc. Ich główną bazą będzie chętnie odwiedzany przez polskich turystów Zadar. Jednak w razie potrzeby będą pomagali rodakom również w innych miejscowościach na chorwackim wybrzeżu.

To nie pierwszy raz, kiedy polscy funkcjonariusze wyjeżdżają do innego kraju, żeby pomagać lokalnej policji w sprawach dotyczących polskich obywateli. Polscy stróże prawa wyjechali m.in. do Wielkiej Brytanii oraz pomagali niemieckiej policji w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej cztery lata temu.

Wyjazd polskich policjantów to jeden z efektów polsko-chorwackiej umowy, dotyczącej współpracy w zwalczaniu przestępczości, która została podpisana 9 lipca b.r. w Dubrowniku. Polscy funkcjonariusze pojechali do Chorwacji po raz pierwszy, ale współpraca z chorwackimi policjantami ma być również kontynuowana w przyszłe wakacje.


źródło: www.mswia.gov.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 July

Pierwsze okrążenie Przylądka Horn przez Wollema Schontena.
poniedziałek, 25 lipca 1616
Zmarła Krystyna Eisele, honorowy wicekomandor Yacht Klubu Polski, Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego, sędzia klasy państwowej.
niedziela, 25 lipca 2004
Zmarł Jerzy Fijka, sekretarz, a następnie redaktor naczelny "Żagli", fotografik, animator polskiego żeglarstwa.
wtorek, 25 lipca 1995
Na pokładzie s/y "Jurand" w Trzebieży zmarła Elżbieta Kazimierczuk-Dziewulska, organizatorka wielu kursów żeglarskich w Trzebieży, Jastarni, Zegrzynku, była instruktorem żeglarstwa, przodownikiem turystyki żeglarskiej PTTK, żoną znanego autora podręcznikó
sobota, 25 lipca 1981
Towarzystwo Przyjaciół Sportów Wodnych (pierwsza organizacja sportowo-żeglarska w odrodzonej Polsce) zorganizowało pierwsze regaty żeglarskie na wodach Jeziora Charzykowskiego.
niedziela, 25 lipca 1920
Inwazja floty angielskiej na Antwerpię.
wtorek, 25 lipca 1809