TYP: a1

Położą stępkę pod drugi niszczyciel

wtorek, 4 grudnia 2018
Z mediów/Defence.24

W środę odbędzie się uroczyste położenie stępki pod Kormorana II - drugi niszczyciel min projektu 258. Poinformowała o tym stocznia Remontowa Shipbuilding S.A.

[t]Kormoran[/t] [s][/s]

Pierwszy niszczyciel wszedł do służby w listopadzie 2017 roku. Kontrakt na budowę dwóch kolejnych jednostek projektu 258 podpisano w grudniu 2017 r. w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Budowę jednostek prowadzi konsorcjum. Stocznie Remontowa Shipbuilding S.A. jest liderem, a w skład konsorcjum wchodzą także Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.

Okręt typu Kormoran II przeznaczony jest do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich oraz innych obiektów i materiałów wybuchowych pozostałych zarówno w toni wodnej jak i na dnie akwenów morskich. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU bądź wielonarodowych sił koalicyjnych). Przystosowany jest również do wykonywania pozostałych zadań pomocniczych określonych przez Marynarkę Wojenną.

 

Tagi: niszczyciel, Kormowan, marynarka wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 lutego

Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Pomorski" pod dowództwem Wiesława Rakowskiego.
czwartek, 21 lutego 1980
"Chatka Puchatków" (przebudowana szalupa z "Batorego") dopływa do Santa Cruz na Teneryfie; dalszy etap rejsu prowadził na Karaiby.
sobota, 21 lutego 1959
Na VII Sejmiku Żeglarskim prezesem PZŻ wybrano Mariusza Zaruskiego.
niedziela, 21 lutego 1932
W Waszyngtonie umiera Henryk Arctowski, profesor, geofizyk, polarnik, uczestnik słynnej wyprawy antarktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do założenia pierwszej stracji polarnej na Wyspie Niedźwiedziej.
piątek, 21 lutego 1958