TYP: a1

Polonez na sprzedaż

poniedziałek, 26 marca 2018
Monika Frenkiel

Jeśli interesuje Was historia polskiego żeglarstwa, macie okazję stać się właścicielem jej kawałka…kupując słynny jacht. Na sprzedaż jest „Polonez”, jednostka, na której Krzysztof Baranowski opłynął świat.

„Poloneza” na sprzedaż już w ubiegłym roku wystawił właściciel, spółka Włodarzewska SA. Od tamtej pory spółka ogłosiła upadłość, a sprzedażą jachtu zajął się syndyk masy upadłościowej. Ci więc, dla których ubiegłoroczna cena „Poloneza” (700 tys. zł) była zbyt wysoka, może pokusza się o kupno jednostki teraz – jej cena minimalna to 59 tys. euro.

Jacht Polonez zaprojektowany i zbudowany został w szczecińskiej Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi przez Edwarda Hoffmanna i Kazimierza Jaworskiego. Kapitan Krzysztof Baranowski na Polonezie w 1972 roku brał udział w regatach OSTAR'72. Później na tym jachcie samotnie opłynął świat (1972-1973). W latach 1976-1977 kapitan Baranowski, żona i dzieci popłynęli na Wielkie Jeziora i na Missisipi i przez Atlantyk powrócili Polonezem do kraju. 


W latach 2004-2008 w Szczecinie – Dąbiu przeprowadzono całkowitą odbudowę jachtu zmieniając także jego układ wnętrza i zabudowę oraz wyposażenie kadłuba, pokładu i urządzeń. Wykonano gruntowne malowanie i konserwację kadłuba. Wykonano nowy pokład pokryty makietą teakową, z dwustopniową pokładówką i kokpitem z laminatu poliestrowo-szklanego. Wykonano nową, mahoniową zabudowę wnętrz montując kabinę armatorską na LB rufy i koję kapitana na PB rufy, messę ze stołem, kanapami do siedzenia i ewentualnie 1 do spania oraz kabinę 3 osobową na dziobie. Jacht otrzymał 1 pomieszczenie WC z umywalką, wygodną uchylną kuchnię z piekarnikiem na gaz propan-butan z butli 11 kg, podwójny zlewozmywak przy kuchni oraz lodówkę. Na pokładzie wymieniono maszty, olinowanie stałe i ruchome oraz żagle z osprzętem. Jacht wyposażono w grota rolowanego w bomie oraz foka na rollerze (Furlex 300) a także w fok sztormowy, spinaker i bigboy. Pokład wyposażono w nowe sztormrelingi, urządzenia kotwiczne, cumownicze a kadłub w nowe urządzenia sterowe. W siłowni zamontowano nowy, mocniejszy silnik Volvo – Penta MD22.

 

Link do aukcji tutaj

Tagi: s/y Polonez, jacht, Krzysztof Baranowski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932