TYP: a1

Polonez na sprzedaż

poniedziałek, 26 marca 2018
Monika Frenkiel

Jeśli interesuje Was historia polskiego żeglarstwa, macie okazję stać się właścicielem jej kawałka…kupując słynny jacht. Na sprzedaż jest „Polonez”, jednostka, na której Krzysztof Baranowski opłynął świat.

„Poloneza” na sprzedaż już w ubiegłym roku wystawił właściciel, spółka Włodarzewska SA. Od tamtej pory spółka ogłosiła upadłość, a sprzedażą jachtu zajął się syndyk masy upadłościowej. Ci więc, dla których ubiegłoroczna cena „Poloneza” (700 tys. zł) była zbyt wysoka, może pokusza się o kupno jednostki teraz – jej cena minimalna to 59 tys. euro.

Jacht Polonez zaprojektowany i zbudowany został w szczecińskiej Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi przez Edwarda Hoffmanna i Kazimierza Jaworskiego. Kapitan Krzysztof Baranowski na Polonezie w 1972 roku brał udział w regatach OSTAR'72. Później na tym jachcie samotnie opłynął świat (1972-1973). W latach 1976-1977 kapitan Baranowski, żona i dzieci popłynęli na Wielkie Jeziora i na Missisipi i przez Atlantyk powrócili Polonezem do kraju. 


W latach 2004-2008 w Szczecinie – Dąbiu przeprowadzono całkowitą odbudowę jachtu zmieniając także jego układ wnętrza i zabudowę oraz wyposażenie kadłuba, pokładu i urządzeń. Wykonano gruntowne malowanie i konserwację kadłuba. Wykonano nowy pokład pokryty makietą teakową, z dwustopniową pokładówką i kokpitem z laminatu poliestrowo-szklanego. Wykonano nową, mahoniową zabudowę wnętrz montując kabinę armatorską na LB rufy i koję kapitana na PB rufy, messę ze stołem, kanapami do siedzenia i ewentualnie 1 do spania oraz kabinę 3 osobową na dziobie. Jacht otrzymał 1 pomieszczenie WC z umywalką, wygodną uchylną kuchnię z piekarnikiem na gaz propan-butan z butli 11 kg, podwójny zlewozmywak przy kuchni oraz lodówkę. Na pokładzie wymieniono maszty, olinowanie stałe i ruchome oraz żagle z osprzętem. Jacht wyposażono w grota rolowanego w bomie oraz foka na rollerze (Furlex 300) a także w fok sztormowy, spinaker i bigboy. Pokład wyposażono w nowe sztormrelingi, urządzenia kotwiczne, cumownicze a kadłub w nowe urządzenia sterowe. W siłowni zamontowano nowy, mocniejszy silnik Volvo – Penta MD22.

 

Link do aukcji tutaj

Tagi: s/y Polonez, jacht, Krzysztof Baranowski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 December

Pierwszy i najpopularniejszy zespół szantowy "Stare Dzwony" obchodził jubileusz 20. lecia działalności.
czwartek, 5 grudnia 2002
Kazimierz Jaworski "Kuba" na s/y "Spanielek" ukończył regaty Mini Trasat; płynąc samotnie pokonał dystans prawie pięciu tysięcy mil w czasie 42 dni i 6 godzin, zajmując na mecie 2. miejsce.
poniedziałek, 5 grudnia 1977
We Wrocławiu powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
czwartek, 5 grudnia 1946