TYP: a1

Pogrzeb lodowca

poniedziałek, 19 sierpnia 2019
Z mediów/Interia

Na Islandii obchodzono niecodzienną, smutną uroczystość. W niedzielę, 18 sierpnia władze kraju oficjalnie uhonorowały lodowiec Okjokull – pierwszy, który znikł w wyniku zmian klimatu.

 

Według badań naukowych, lodowiec Okjokull istniał 700 lat. Jednak w ciągu ostatnich dziesięcioleci, z powodu zmian klimatycznych, skurczył się do niewielkiego kawałka lodu na szczycie wulkanu i w 2014 roku został oficjalnie uznany na nieistniejący – był to pierwszy taki przypadek w historii. W uroczystości pożegnania lodowca udział wzięli m.in. premier Islandii Katrin Jakobsdottir, minister środowiska Gudmundur Ingi Gudbrandsson i była prezydent Irlandii Mary Robinson.

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę, będącą wezwaniem dla przyszłych pokoleń. Znajduje się na niej napis: „Ok jest pierwszym islandzkim lodowcem, który utracił status lodowca. W ciągu następnych 200 lat prawdopodobnie wszystkie nasze główne lodowce będą podążać tą samą drogą. Ten pomnik ma potwierdzić, że wiemy, co się dzieje i co należy zrobić. Tylko ty wiesz, czy to zrobiliśmy”. Poniże znajduje się napis „415 ppm CO2”, odnoszący się do rekordowego poziomu dwutlenku węgla w atmosferze. Taki wynik odnotowano w maju ubiegłego roku. Dedykację dla przyszłych pokoleń napisał islandzki pisarz Andri Snaer Magnason. "Mam nadzieję, że za 300 lat ktoś przyjdzie tu i przeczyta to. To wielki symboliczny moment. Zmiany klimatu nie mają początku ani końca i myślę, że ta tablica to znak ostrzegawczy, aby uświadomić sobie, iż dzieją się wydarzenia historyczne" - powiedział autor podczas uroczystości.

 

Tagi: lodowiec, Islandia, Okjokull
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 November

Z Les Sables D'Olonne startuje 1 edycja Vendee Globe Challenge.
niedziela, 26 listopada 1989
Na Atlantyku, podczas powrotnej drogi z nieudanych dla załogi regat OSTAR, zginął Czesław Gogołkiewicz, kapitan jachtu "Raczyński II".
środa, 26 listopada 1980
W Gdyni w porcie na Oksywiu opuszczono banderę na ORP "Iskra", trzymasztowym szkunerze Marynarki Wojennej.
piątek, 26 listopada 1976
Bunt na "USS Somers", trzech przywódców rebelii powieszono na rejach 2 grudnia następnego roku.
sobota, 26 listopada 1842